BALKABAKLI FLAN

Balkabakli Flan

“Uzak diye bir yer yok, paylaştığımız gökyüzü kavuşturuyor bizi”… Ben İstanbul’un dışında, O ise şuan kim bilir gökyüzünün hangi koordinatlarında başka bir ülkeye doğru yol alıyor. Dışarıda mis gibi temiz bir hava, keskin bir soğuk ve oradan oraya koşturup duran rüzgar, içerde, sıcacık hava, yanımda getirdiğim flan’ın lezzetli tadı, keyifli bir sohbet ve size hazırlanacak sürpriz yılbaşı hediyesi hazırlıkları:)

Fotoğraflardan balkabaklı flanın lezzetini sizlere ne kadar aktarabildim bilmiyorum, çok lezzetli. Eğer krem karamel seviyorsanız kabakla da aranızdaki ilişki fena değilse hatta öyleyse bile bu tarife bayılacaksınız. Şöyle bir lezzet hayal edin; krem karamel, şimdi buna tarçın, zencefil ve nutmegle giydirilmiş kabak püresini ekleyin. İmajinasyon işlemi sona erdiğinde uçar koşar adımlarla mutfağa gideceksiniz:)

Aslında aklımda balkabaklı tart yapmak vardı, bir sıfırlardan oluşan lezzet denizinde sörf yaparken Martha Stewart’ın limanında gördüm onu, öyle içten bir el salladıki diğer limanları unutuverip yanaşıverdim kıyısına.

Uzun zamandır uyguladığınız tarifleri gözü kapalı yapar hale gelirsiniz ya hani, bu tarif de bana aynı duyguyu yaşattı. Zahmetsiz, sıkıntısız, mutfakta sizi üzüp de Julie&Julia’daki gibi Julie’nin mutfakta yerlere yatarak ağladığı sahneleri yaşatmayacak cinsten:)

Uyarlama: marthastewart.com, Lucinda Scala Quinn’in “Mad Hungry” kitabından.

Servis: 6-8 kişilik

Malzemeler:

 • 1 cup püre -yaklaşık 750 gr balkabağından çıkıyor-
 • 1/2 cup toz şeker
 • 3/4 cup esmer şeker
 • 1/2 teaspoon tarçın
 • 1/2 teaspoon zencefil
 • 1/4 teaspoon nutmeg (muscad)
 • 1/4 teaspoon tuz
 • 6 yumurta, çırpılmış
 • 1 + 1/2 cup krema
 • 1 teaspoon vanilya özü ya da esansı
 • Servis için; çırpılmış krema

Hazırlanışı:

 1. Fırını 190 C dereceye ayarlayın.
 2. Kabakları derin bir fırın tepsisinin içine yerleştirin. Üzerlerini folyo ile kapatarak yaklaşık 30 dakika kadar yumuşayana kadar pişirin.
 3. Yumuşayan kabakları robot ya da el belender’ı ile püre haline getirin.
 4. Fırını 180 C dereceye ayarlayın.
 5. Flanı yapacağınız kabın içine  1/2 cup toz şekeri koyun ve yayın. Yaklaşık 20-30 dakika kadar şeker karamelize olana dek fırında tutun.
 6. Derin bir karıştırma kapında esmer şeker, tarçın, zencefil, nutmeg ve tuzu karıştırarak kabak püresini ekleyin ve karıştırın.
 7. Başka bir kapta yumurtaları, krema ve vanilyayı çırpın.
 8. Bu karışımı kabak püreli karışıma ekleyin ve tüm malzemelerin iyice karışmasını sağlayın.
 9. Flan karışımını karamellli pişirme kalıbınıza dökün ve 190 C derecedeki fırında 1 saat 10 dakika kadar pişirin.
 10. Fırından çıkardıktan sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
 11. Daha sonra bir bıçağı flanın yan kenarları boyunca gezdirerek flan kalıbının üzerine hafif çukur kenarları olan bir servis tabağı kapatın ve ters çevirin. Kolayca çıkıyor:)
 12. Buzdolabında birkaç saat dinlendirin, sonra da afiyetle yiyin:) Dilerseniz yanında çırpılmış krema ile servis edin.