BALLI FISTIKLI İNCİR & ÖTESİ

Balli Fistikli IncirOl’duğu gibi ol’sun istedim; süssüz, oynanmamış, işlenmemiş… Ne yersek O’yuz diyorlar ya hani…  Doğal beslenince doğal ol’ur muyuz acaba? Daha ve en ile başlayan sıfatlara duyduğumuz “ihtiyaç” azalır mı peki?Daha güzel, daha zeki, daha başarılı, daha sağlıklı, daha iyi, daha çekici, daha hızlı, daha duyarlı, daha farklı, daha pozitif, daha huzurlu, daha bilgili, daha farkında, daha zengin, daha yaratıcı, daha doğal, daha endişesiz, daha güler yüzlü, daha entellektüel, daha estetik, daha sportif, daha kibar, daha dominant, daha yardımsever, daha düşünceli, daha ruhsal, daha bilge, daha olgun, daha bir’i ol’maya çalışmayan… Bir de en’ler var daha’lardan bile çılgın; en güzel, en akıllı, en… Paradoksu içinde saklı; Ol’mak …

Bizim tüm bu Ol’ma çabalarımıza rağmen “incir” neyse o. Onu sarıp sarmalayan yoğurt, bal ya da yer fıstığı gibi ol’ma kaygısı, isteği, ihtiyacı, çabası yok… Ol’duğu gibi, neyse o…

Şöyle der Hintli düşünür ve ruhsal öğretmen Krishnamurti:

“İster çirkin olun, ister güzel, ister haset dolu ister kıskanç; her zaman neyseniz o olmak, fakat aynı zamanda bunun bilincinde olmak. Kendiniz olmak çok zordur, çünkü olduğunuz şeyi küçük görür, onu yüceltebilirseniz harika olacağını düşünürsünüz; ama bu asla gerçekleşmez. Oysa, aslında olduğunuz şeye bakıp onu anlarsanız, bu anlayışın kendisi bir dönüşümü de beraberinde getirir.

Hepimiz ünlü insanlar olmak isteriz ve bir şey olmak istediğimiz anda artık özgür olmayız.

Özgürlük, başka bir şey olmaya çalışmakta, geleneğinizin, anne babanızın, gururunuzun otoritesini takip etmekte değil; anbean olduğunuz şeyi anlamakta yatmaktadır.”

Bir şey olmaya ve/ya olmamaya aldırmadığınız “özgür” bir hafta sonu diliyorum:)

Servis : 1 kişilik

Malzemeler:

  • 2 adet incir
  • 2 tablespoon yoğurt
  • 2 tablespoon bal
  • kabuklu yer fıstığı -dilerseniz badem ya da ceviz kullanabilirsiniz-
  • servis için tarçın -isteğe bağlı-

Hazırlanışı:

  1. İncirleri yıkadıktan sonra bir bıçak yardımıyla tepelerinden bir miktar bölün ve incirleri altan hafifçe sıkarak çiçek gibi açılmasını sağlayın.
  2. Üzerine yoğurdu ilave edin. Bal ve yer fıstıklarını da ekleyin.
  3. Dilerseniz son olarak üzerlerine bir tutam tarçın serpin. Afiyetle yiyin:)

BBC GoofFood sitesinden uyarlanmıştır.