ÇİKOLATA KÖPÜKLÜ KEK & GATEAU MOUSSE AU CHOCOLAT

Cikolata Kopuklu Kek31 Aralık

Diğerine çikolata aşıklarının rüyası dediğim için belli etmese de biraz kırgın ve küskün çikolata köpüklü şey. Onu anlayabiliyorum; o çikolata rüyası ise ben ütopyası olmalıyım diyor muhtemelen:)

Çikolata ütopyası, okyanusu, içi dışı dört bir yanı çikolata, çikolata dalışı ve hatta O’nun deyimiyle çikolata ormanı:)… Ne dersek diyelim, tek bir hakikat var; müthiş lezzetli:)

Kendisi unsuz ve şekersiz bir kek:) Hemen sevinmeyin keşke un ve şeker olsaymış dedirtecek kadar “bol” çikolata var:) Diyorum ya içi dışı dört bir yanı çikolata. Tarifte detaylı bir şekilde anlatmaya gayret ettim.

Kek gerçekten de çok kolay tek meşakkatli kısmı soğuduktan sonra ortadan ikiye bölmesi. Ve katmanları ayırıp içlerine çikolatalı köpük sürüp tekrar birleştirme aşaması. E daha ne kaldı geriye demeyin; daha çok basit gibi görünen bir ganajımız var:)

Un olmadığından bildiğimiz diğer kekler gibi değil bu kek. Daha ziyade nemli bir sünger görünümünde. Ve hatta biraz da yapışkan. Bıçakla kesmeye çalışıyorsunuz, sonra bıçağı çekeyim derken gayet nazik ve sabırlı olmanız gerektiğini hatırlıyorsunuz:) Kek bıçaktan kopamıyor bir türlü. Anlayışlı olmak lazım:) Ve hızlı ve aynı zamanda çok nazik:)

Bu aşama da tamamlandıktan sonra aslında yapımı çok basit olan ganaja geliyor sıra. Benim bir gece önce yapmanızı önermemin amacı yılbaşı telaşınız içinde “ganaj tuttu mu tutmadı mı” paniği yaşamayın diyeydi. Daha pratik olsun istedim. Ancak ganajınız aynı gün içinde ve hatta buzdolabında bir iki saat sonunda “sürülebilir” koyu kıvama gelecektir.

Ganajı yaparken en önemli kısım da kremanın kaynamamasıdır. Kremayı tencereye koyup ısıtırken gözünüz hep üzerinde olsun; zaten birkaç dakika gibi bir süreden bahsediyorum. Birde biliyorum lindt gibi kaliteli bir çikolata diğerlerine göre daha tuzlu:) ama ne olur hiç olmamış ganaj için böyle kaliteli bir çikolata kullanın:)

Sizinle yılbaşı sofrası için paylaşmak istediğim birkaç tarif kaldı:( Yeni yıla kaldı:) Şimdi sıra geldi; bu akşam edi ile büdü için -O ve ben oluyoruz:)- mutfağa girip yemek hazırlamaya. Çikolata ütopyası haricinde neyimiz var; hiç:)))

30 Aralık

Yarın gece sadece oturmak ve sadece yemek yemek ve sadece dinlenmek istiyorummmmmmmmm. İki ayağım bir pabuçta, ve hatta pabuçsuz, ben dört bir yanımdan oraya buraya ve şuraya dağılmış ve elimi attığım her şeyi zaman girdabında kaybederken sadece size sözüm var diye tarifi bu geceden paylaşacağım, evet fotoğraflar yetişmedi…yetişmeyenler kervanı pararel evrene kadar uzadı…

Lafı uzatmayacağım yarın yazı da fotoğraflarda muhtemelen sabahtan burada olacak. Tarifi fotoğrafsız da olsa bugünden paylaşmak istedim çünkü; yarın gece bu çikolata okyanusunda yüzmek için bu geceden “ganaj” yapmanızı ve buzdolabına koymanızı önereceğim. Kek çok basit, onu da bu geceden yapıp buzdolabında yarına kadar bekletebilirsiniz. Ya da yarın sabahtan yapıp birkaç saat buzdolabında dinlendirebilirsiniz.

Servis: 8 – 10 kişilik

Malzemeler:

Kek için

 • 275 gr bitter ya da sütlü çikolata, küçük küçük doğranmış
 • 125 gr / 1/2 cup tereyağ, küpler halinde doğranmış
 • 8 yumurta, sarıları ve beyazları ayrılmış
 • 1,5 ml / 1/4 teaspoon krem tartar ya da karbonat o da yoksa “1 paket” kabartma tozu”
 • 45 ml / 3 tablespoon brandy, opsiyonel

Çikolata Ganaj için

 • 250 ml / 1 cup krema
 • 225 gr bitter ya da sütlü çikolata, küçük küçük doğranmış – Ganaj için Lindt kullanabiliyorsanız, öneririm-

Hazırlanışı:

 1. Fırını 180 C dereceye ayarlayın.
 2. 20 – 25 cm’lik yuvarlak kek kalıbını -kilitli kalıp varsa onu kullanın- hafifçe yağlayın ve tabanına pişirme kağıdı yerleştirin.
 3. Bir sos tenceresinde “kek için” doğradığınız çikolataları ve tereyağını koyarak küçük ateşte devamlı karıştırarak eritin.
 4. Eriyince ateşten alın ve her seferinde bir tane olmak üzere yumurta sarılarını ekleyerek mikser ile çırpın ve çikolatalı karışıma yedirin. Ve oluşan karışımı büyükçe bir karıştırma kabına aktarın.
 5. Başka bir karıştırma kabında yumurta beyazlarını el mikseri ile kar-köpük gibi bir kıvam alana dek birkaç dakika çırpın. Sonra tartar kremasını ekleyerek mikserin hızını arttırın ve birkaç dakika daha çırpın.
 6. Yumurta beyazı karışımından büyükçe bir kaşık alarak çikolatalı karışımın içine ekleyin ve karıştırın. Daha sonra geri kalan tüm yumurta beyazı karışımını da ekleyin ve metal büyük bir kaşık ya da silikon spatula ile iyice karıştırın.
 7. Oluşan çikolatalı köpük karışımının 4 cup’ını -yaklaşık 250 ml x 4- kek kalıbına aktarın ve önceden ısıttığınız fırında 25 – 30 dakika kadar pişirin. Karışımın geri kalanını daha sonra kullanılmak üzere bekletin. Kekin pişip pişmediğini anlamak için bir kürdan ya  da bıçağı kekin tam ortasına batırın. Eğer temiz çıkıyorsa pişmiştir. Kek pişerken fazlasıyla kabaracak daha sonra sönecektir. Endişelenmeyin.
 8. Keki oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Soğuduğunda bir bıçağı kek kalıbının yan kenarları boyunca çepeçevre dolaştırın ve kekin kalıba yapışmış kısımları varsa ayrılmasını sağlayın. Daha sonra kalıbın kilidini açın ve keki bir müddet daha soğumaya bırakın.
 9. Daha sonra keki “büyük ve keskin” bir bıçakla yatay olarak ortadan ikiye bölün. İçine, kalan çikolatalı köpüğü sürün. Ve üzerine diğer parça keki kapatın. Eğer köpük fazla gelirse yeterli miktarda sürdükten sonra gerisini kullanmayın.
 10. Keki üzerini kapatarak buzdolabına koyun en az 2 saat ya da bir gece dinlendirin.
 11. Ganaj yapmak için bir sos tenceresine kremayı koyun ve ısıtın, burada önemli nokta sütün asla kaynamamasıdır. Kaynama noktasına gelmeden ateşten alın.
 12. Cam bir kaba doğranmış çikolataları koyun ve üzerine hemen kremayı dökün ve hızlıca bir tahta kaşıkla karıştırarak çikolatanın tamamıyla erimesini sağlayın.
 13. Ganajın en önemli kısmı kıvamı; akışkanlığını kaybetmeye başlayıp koyulaşmalı ve bıçakla rahatlıkla sürülebilir olmalı. Ganajı bir gün önceden yapıp buzdolabında bekletebileceğiniz gibi aynı gün içinde de oda sıcaklığında ya da daha hızlı olmasını istiyorsanız buzdolabında bekletebilirsiniz. Ganaj bir iki saatte koyulaşacak ve sürülebilir kıvama gelecektir.
 14. Ganaj sürülebilir kıvama geldiğinde kekin üst ve yan yüzeylerine bolca sürün. Sürmeden önce gerekiyorsa kekin eğri büğrü kısımlarını keskin bir bıçakla nazikçe tıraşlayın.
 15. Servise kadar buzdolabında saklayın. Afiyet olsun:)