ÇİKOLATALI AMERETTI & AMARETTI DI CIOCCALATO

Cikolatali AmerettiTempolu aktiviteler için “su”yun dışında bir de “motivasyon”a ihtiyaç duyar insan bünyesi. Hızlı yürüyüş, koşu, step-aerobic, dans… Ve işte tam da bu noktada “müzik” girer devreye. Nasıldır genellikle bir sonraki adım için güç veren müzik? Hareketlerinizden bile hızlı ve tempolu, sizin bir adım önünüzde. Hızlı yürüyüş diye başlatır, kilometrelerce koşma isteği uyandırır:) -Gerçekleşir mi peki bu istek? Eh ona da kaslar ve nabız karar verir:)- Eski köye “yeni” adet getirmek gibi bir huyum var; -huyum kurusun diyemeyeceğim:)- son bir kaç haftadır yürürken Kenny Rogers dinliyor ve dinledikçe ertesi akşam yine istiyor bu bünye. Ve nasıl bir bünyedir ki bu, kaç haftadır aklında renkli cicili bicili Fransız “Macaron”ları varken İtalyan Amaretti’siyle karşınıza çıkan?:)

Peki ya acı badem kurabiyesi, badem ezmesi gibi bilumum badem kökenli mamülü ağzına koymayan bu bünye son zamanlarda nasıl badem yer oldu? Bademli kurabiye?… “Makarnasız yaşayamam” ya da “her öğün her gün makarna yesem bıkmam” diyebilecek kadar büyük büyük laflar eden bu bünye nasıl oldu da İtalyan lezzetlerini bu kadar erteleyebildi? Değişmeyen tek şey değişimin kendisiymiş…

Her ne kadar badem kurabiyeleri  için hazır badem tozu kullanmaktan kaçının deseler de Amaretti’ler için hazır badem tozu kullandım, çok pratik. Meditasyondan hallice bir etkinlik olan; bademlerin kabuklarını “tek tek” “elle” soyma sürecini de yaşamış biri olarak hazır kullanmanızı öneririm. Hem badem ayıklarım hem “içe” yolculuk yaparım diyenler, kabukları elleri ile ayırsınlar, kabuklarından da arınsınlar bu arada:)

Çikolatalı Amaretti’yi tek başına, sorbet ile ya da İtalyanların meşhur tatlısı Zabaglione ile de servis yapabilirsiniz. Zabaglione; bildiğimiz custard’ın İtalyan gelenek göreneklerine göre Sicilya’lı Marsala şarabı ile pişirilmiş versiyonudur. Marsala olmasaydı size bu seksi İtalyan isimli bademli kurabiyeleri Zabaglione eşliğinde sunmak isterdim. Daha doğrusu Marsala olsaydı:) belki İstinye Park’taki şu meşhur şarapçıda bulunur, bulunur da kim bilir bir kaç yüz ml’si kaç bir kaç yüz lira olur?:)) Yolum Sicilya’ya da düşmez şu sıralar:) Bakalım, belki buluruz bir çare Zabaglione için…

Yolum önce Ege sonra Akdeniz sahillerine düşecek, iki hafta buralardan uzakta, yaza veda ediyor ve yeni bir mevsim yeni bir dönem için parçalarımı temizleyip yeniden bir araya getiriyor olacağım.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisiyse; dün sevdiğim, dün düşündüğüm, dün inandığım, dün söylediğim bugün nasıl aynı olsun? ve değişip dönüştüğüm, keşfettiğim için neden yargılanayım zihinlerde?

Eve dönüş yollarında kucak dolusu sevgilerimle…

Servis: 16 – 24 adet -büyüklüklerine bağlı olarak-

Malzemeler:

 • 150 gr hazır badem tozu  ya da kendiniz hazırlayabilirsiniz
 • 90 gr / 1/2 cup beyaz ya da esmer şeker
 • 15 ml / 1 tablespoon şekersiz kakao
 • 30 ml / 2 tablespoon  pudra şekeri
 • 2 yumurta beyazı
 • 1/4 teaspoon tartar kreması
 • 5 ml / 1 teaspoon badem esansı

Hazırlanışı:

Badem Tozu Hazırlamak için:

 1. 150 gr “çiğ” bademi bir gece boyunca suda bekletin, böylece kabukları daha kolay soyulacaktır.
 2. Fırını 180 C dereceye ayarlayın.
 3. Bademlerin kabuklarını soyun, kurulayın.
 4. Bir fırın tepsisine koyarak 180 C dereceki fırında 10-12 dakika kadar, ara sıra karıştırarak altın-kahve rengi alana dek pişirin.
 5. Bademleri fırından çıkartın ve soğumaya bırakın.
 6. Bademleri ve şekerin 45 gr’ını- 1/4 cup’ını robota koyun ve metal bıçağı kullanarak bademlerin ve şekerin birlikte çekilmesini sağlayın.

Hazır Badem Tozu Kullanıyorsanız:

 1. 150 gr hazır badem tozu ve şekerin 45 gr’ını- 1/4 cup’ını robota koyun ve metal bıçağı kullanarak bademlerin ve şekerin karışmasını sağlayın.

Bundan sonraki adımlar ortaktır:

 1. Fırını 160 C dereceye ayarlayın.
 2. Badem tozu şeker karışımını bir karıştırma kabına boşaltın, içine kakao ve pudra şekerini eleyerek ilave edin.
 3. Başka bir karıştırma kabında yumurta beyazları ve tartar kremasını kar-köpük kıvamına gelene dek el mikseri ile çırpın.
 4. Geri kalan 45 gr-1/4 cup şekeri de her seferinde 1 çorba kaşığı olacak şekilde serperek ilave edin ve  çırpın. Son olarak badem esansını ekleyin ve çırpın.
 5. Badem,kakao ve şeker karışımını yumurta akı karışımına ekleyin ve bir kaşıkla tüm malzemelerin iyice karışmasını sağlayın.
 6. Bir tepsiye pişirme kağıdı koyun.
 7. Karışımı 2 tatlı kaşığı yardımıyla -ben öyle yaptım:)- ya da sıkma torbası ile yaklaşık 4 cm’lik yuvarlaklar halinde tepsiye koyun/sıkın. Aralarında 2,5 cm kadar boşluk kalsın.
 8. 160 C derecedeki fırında yaklaşık 15-20 dakika kadar Amaretti’lerin üzerleri çıtır/gevrek olana dek pişirin.
 9. Fırından çıkardıktan sonra tepsinin içinde 10 dakika kadar soğumaya bırakın daha sonra metal bir spatula yardımıyla tepsiden alarak bir başka tepsiye koyun ve oda sıcaklığında tamamen soğumaya bırakın.
 10. Soğuduktan sonra hava almayacak şekilde kapaklı cam bir kavanoza koyun. Afiyetle yiyin:)