ÇİKOLATALI CUSTARD’LI MUFFIN

Cikolatali Muffin

“8, karın kasları gergin, 7, boynunu koru, 6, haydi, 5, hareketi bırakma, 4, belini unutma, 3, 2, 1… bravooo, harekete devam, son 8! dinlenmek yok, diğer bacak, 8,7,6…” diye devam ederken ders, titreyen bacak ve karın kaslarınıza rağmen performans gösterebilen zihniniz, zamanın göreceliği kavramını hatırlatır hınzırca, gözünüz, “izafiyet teorisinin” ispatlanmasını istercesine duvara asılmış kocaman yuvarlak saate kayıverir; dakikalar oldukları yerde kol kola girmiş, sizinle dalga geçmektedir, evet zaman yavaşlamış ve hatta durmuştur. Son 8…(:

Şayet saatten alabilirseniz gözlerinizi bu kez de acı içinde kıvranan diğerlerine takılır ister istemez, siz yerlerde sürünüyorsunuzdur ancak egonuz görev başındadır, kıyaslamak, çarpmak , bölmek, ölçmek biçmek ister; diğerleri ne durumda, ne kadar kalori yaktınız?:)))

Dersimiz; Killer ABS, bu dersten yürüyerek değil sürünerek çıkar, günün geri kalanına karın, kalça bölgesinde konumlanan ve sizden hiç ayrılmak istemeyen yağlara veda ediyor olduğunuzu bilmenin motivasyonu ve savaştan yeni çıkmış bir gazinin topallaması karışımında, yenilenmiş! ve hafiflemiş! bir var’lık olarak devam edersiniz:)))

Ancak günün geri kalanına seken bir bacakla devam etmeden önce, ders bitimi yerlerde yuvarlanırken, arsız zihniniz daha bir önceki gün yemekten kendinizi alamadığınız nemli, yumuşacık, mis gibi çikolata kokan muffin’lerin bir ısırığının, bu derste harcanan kalori ile iki ters bir düz orantısını yapmaktadır, sesli olarak. Bir an, ders esnasında acı içinde yerlerde sürünen herkesin önünde kendinizi çikolatalı muffin’den bahsederken bulur, insanların tokat yemiş ve donup kalmış surat ifadeleri karşısında, Dexter‘ın bir cemiyete ait olmadığını bildiği zamanlarda hissettiği garipliği anlarcasına paralel evrenden yanlışlıkla fırlatılmış gibi hissedersiniz:))) En az onlar kadar şaşkınsınızdır, anlayamazsınız ve zihninizde koca bir soru işaretiyle sürünerek ve hatta sekerek uzaklaşırsınız: insanlar evlerinde böyle şeyler pişirmiyorlar mı?

Biz pişiriyoruz:) Hele ki tarif, bu aralar en az Dexter kadar takılıp kaldığım Dan Lepard‘ınsa. İşin içinde un olacaksa Dan Lepard’ın kapısı çalınır, zihin yine kıyaslar, çarpar, ölçer, biçer başka tariflerin sağlaması Dan Lepard ile yapılır. Pek çok tarifi mutfağımda hayat buldu, hiçbiri yüzümü kara çıkarmadı:)

Çikolatalı muffinler için “şimdiye kadar yediğiniz en iyi çikolatalı muffin” demiş, kesinlikle katılıyorum. Çikolatalı Custard’ın içine kattığınız kuru malzemelerle hayat bulan muffinler ne hazırlarken ne de pişirirken sizi hiç üzmeyecek, yerken keyif verecek, spor esnasında akla gelecek, spor sonrasında hem sizi hem de diğerlerini yerlerde sürünmekten kurtarırcasına şaşırtarak kendinize getirecek:)))

Ne dersiniz, acaba bu haftaki Killer ABS dersine elimde bir kutu çikolatalı muffin ile gidip, dersten sonra kalori hesaplamak yerine herkese dağıtsam? Nasıl olur?:)))

Uyarlama: The Guardian, 26 Nisan 2008 l Dan Lepard, How to Bake

Servis: 12 – 14 adet, muffin kağıtlarının büyüklüğüne bağlı olarak değişebiliyor

Malzemeler:

 • 50 gr mısır unu
 • 3 tablespoon kakao
 • 100 gr kahverengi toz şeker
 • 225 ml soğuk su
 • 75 gr tereyağ, küp küp kesilmiş
 • 125 gr sade bitter ya da sütlü çikolata, küçük parçalara ayrılmış
 • 75 ml ayçiçek yağı
 • 2 teaspoon vanilya özü
 • 2 adet büyük yumurta
 • 125 gr beyaz toz şeker
 • 125 gr un
 • 2 + 1/2 teaspoon kabartma tozu

Hazırlanışı:

 1. Bir tencerenin içine  mısır unu, kakao, kahverengi şeker ve soğuk suyu koyarak, orta ateşte kaynayana ve kıvamı yoğunlaşana kadar bir tel çırpıcı ile sürekli karıştırın.
 2. Sonra tencereyi ateşten alın ve içine terayağ küpleri ile çikolata parçalarını koyarak tel çırpıcı ile karıştırın ve karışıma iyice yedirin.
 3. Sonra ayçiçek yağı, vanilya özü ve 1 adet yumurtayı karışıma ekleyerek yine tel çırpıcı ile iyice karıştırın.
 4. Daha sonra kalan diğer yumurtayı ve beyaz toz şekeri ekleyerek çırpın. Bu aşamada custard’ın kıvamı yoğun olacaktır.
 5. Bir kapta un ve kabartma tozunu karıştırın ve çikolatalı custard’ın içine eleyerek koyun. Tüm malzemelerin birbirleriyle iyice karışmasını sağlayın.
 6. Fırını 180 C dereceye ayarlayın.
 7. Muffin kalıbınıza muffin kağıtlarını yerleştirin. Ve bir kaşık ya da küçük bir sürahi yardımıyla çikolatalı muffin karışımını kağıtlara koyun/dökün. Karışım muffin kağıtlarının tepesine kadar koyulabilir.
 8. 180 C derecelik fırında 25 dakika kadar pişirin. Kontrol etmek için bir kürdan/bıçağı muffin’inin ortasına batırın temiz çıkıyorsa pişmiş demektir.
 9. Fırından çıkardıktan sonra hafifçe soğumaya bırakın, hava geçirmeyen bir kapta birkaç gün saklayabilirsiniz. Afiyet olsun:)