CREPES SUZETTE

Crepes SuzzetteBir haftayı daha geride bırakıyorum, attığım her adımla, her seçimimle yeniden şekillenen ve hatta belki de yeniden oluşan paralel evrenleri ardımda bırakarak ve önüme katarak…

Haklı bir merak içindeyim haliyle, “ben” bu hafta sizinle Crépe Suzette ve bir  tarif daha paylaşmayı seçerken acaba paralel ben’ler ne seçti? Ne yazdılar şimdi yazdığım satırlara ya da yazmadılar:) Merak…

Hafta sonu izlediğim Fringe adlı dizinin etkisi olmakla birlikte bu merakımın içinde, kökü eskilere kadar uzanıyor. Kulakları çınlasın mı demeliyim bilemiyorum:) ancak üniversite yıllarında ayıla bayıla okuduğum Richard Bach’ın kitaplarından birinde tanıştım ilk kez, Bir adlı kitabında; parelel evrenler namı diğer paralel universes. Yine ilk kez o dönem tanıştım atom altı parçacıklar ve kuantum fiziği kavramlarıyla, zaten her daim meraklı ve keşfetmeye aç olan bünyem için bundan iyi malzeme mi olurdu:) Düşün düşün…

……’yı yapmasaydım, …….’ya gitseydim, ……..’da kalsaydım, ………’yı fark etseydim, …….. olur muydu acaba??? Ya öyle olsaydı, ya şöyle olsaydı… Uçsuz bucaksız bir soru evreni. Sonsuz olasılıkla sarılıp sarmalanmış yaşamlarımızda ne çok seçim yapıyoruz anbean. Hiç düşündünüz mü nasıl olurdu acaba, kendinizle karşılıklı gelmek, kendinizi kendinizden dinlemek… Sizin seçtiğiniz yolları seçmemiş ve hayatı bambaşka bir şekilde devam eden bir sizle… Peki ne değişirdi, ne fark ederdi ki… Ya da önemli mi…

Stephen Hawking başta olmak üzere pek çok fizikçi aklımın almadığı, alamadığı ve alamayacağı hesaplamaları yapa dursunlar, biz, paralel evrenlerin içerdiği sonsuz olasılıklar kadar olmasa da, farklı olasılıklar taşıyan tariflerin mevcut olduğu Crépes Suzette evrenine doğru yola çıkalım.

Farklı tarifler var ancak; “incecik” bir krep ile portakal, tereyağ ve şeker üçlemesinin baş rolde olduğu malzemeler hiç ama hiç değişmiyor. Crépe Suzette için hazırlanan krebin hamurunun ince olması gerekiyor. Bu nedenle su eklenerek yapılan farklı bir krep tarifi kullanılıyor. Krep ve portakallı tereyağ sosu bir araya gelince ismi bile davetkar bir şey ortaya çıkıyor; Crépe Suzette.

İlk çatalda gözlerinizin yuvalarından fırlayarak komşu evrene kadar uzanmasını sağlayan bir aroma tüm hücrelerinizi kaplıyor. O anda ne paralel evren kalıyor, ne siz ne de başka bir şey, sadece Crépe Suzette:) O kadar lezzetli.

Servis: 6 kişilik

Krep için

Uyarlama: The Best Ever French Cooking Course, Carole Clements, Elizabeth Wolf-Cohen

Malzemeler:

 • 120 gr, 2/3 cup un
 • 1.5 ml, 1/4 teaspoon tuz
 • 30 gr, 2 tablespoon şeker
 • 2 adet yumurta, hafifçe çırpılmış
 • 250 ml, 1 cup süt
 • 60 ml, 4 tablespoon su
 • 30 ml, 2 tablespoon portakal likörü, opsiyonel
 • 30 gr, 2 tablespoon tereyağ, benmari usulü eritilmiş

Hazırlanışı:

 1. Tereyağı benmari usulü – kaynar suyun üzerine yerleştirdiğiniz bir kapta- eritin ve daha sonra kullanılmak üzere bekletin.
 2. Derin bir karıştırma kabına un, şeker ve tuzu birlikte eleyerek koyun. Bu karışımın ortasında biraz boşluk oluşturarak hafifçe çırptığınız yumurtaları bu boşluğa dökün.
 3. Elektrikli el mikseri ile yumurtalardan başlayarak ve kenarlardan un ekleyerek çırpın, unun iyice karışmasını sağlayın.
 4. Sonra yavaşça süt ve su karışımını ekleyerek tüm malzemeler iyice karışana dek çırpın.
 5. Eğer kullanıyorsanız bu aşamada portakal likörünü ekleyin ve çırpın. Ve eritmiş olduğunuz tereyağı da ekleyerek bir kaşıkla karıştırın.
 6. Krep karışımının üzerini kapatarak buzdolabında en az 2 saat ya da bir gece dinlendirin.
 7. Daha sonra 18 – 20 cm ebatlarında krep tavasını ya da tabanı yapışmaz bir teflon tavayı orta ateşte ısıtın ve ısıttığınız tavayı fırça ya da kağıt havlu ile hafifçe yağlayın.
 8. 30 – 45 ml’lik yani 2 – 3 tablespoon’luk krep karışımını bir kepçe ile alarak ısıttığınız ve hafifçe yağladığınız tavanın tam ortasına dökün ve tüm malzemenin tabana eşit miktarda yayılmasını sağlamak için tavayı sağa sola hareket ettirin ve yaklaşık 1 dakika üzeri pişmeye başlayıncaya ve tabanı altın rengi olana dek pişirin. Diğer tarafını pişirmek üzere doğru zamanı anlamanın en iyi yöntemi tavayı ileri geri sallayarak krebin tavanın içinde hareket edip etmediğine bakmaktır. Eğer tabanı kaygansa ve tavayla birlikte hareket ediyorsa diğer tarafını döndürmenin zamanı gelmiş demektir.
 9. Diğer tarafını pişirmek için krebi silikon bir palet bıçak/spatula yardımıyla çevirin. Bunu yaparken önce spatulayı krebin altına, ortasına gelecek kadar yerleştirin ve krebi hızlıca diğer tarafa döndürün. Diğer yüzünü de 20 – 30 saniye kadar pişirin.
 10. Krep karışımı bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Biten her her krebi bir tabağa koyun, buharlaşmasını önlemek amacıyla üzerini kağıt havlu ile örtün ve sıcak kalmaları için bir kapak ya da tabakla kapayın.

Portakallı Tereyağ Sosu için

Uyarlama: Mastering The Art of French Cooking, Julia Child, Louisette Bertholle, Simone Beck

Malzemeler:

 • 100 gr, 1/2 cup şeker
 • 2 adet orta boy portakal, kabukları hafifçe rendelenmiş
 • 225 gr tereyağ, küp küp doğranmış
 • 125 ml – 165 ml, 1/2 – 2/3 cup kadar sıkılmış ve süzülmüş portakal suyu, rendelediğiniz portakalları kullanabilirsiniz.
 • 45 ml, 3 tablespoon portakal likörü

Hazırlanışı:

 1. Robotun içine şeker ve portakal rendesini koyarak -metal bıçağı kullanın- 1 dakika kadar çalıştırın ve şeker ile portakal rendesinin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Bu süreçte kabın kenarlarına yapışan malzemeyi bir kaşık ya da spatula ile tekrar karışıma  yedirin ve robotu tekrar çalıştırın.
 2. Sonra tereyağ  parçalarını ekleyerek karışım kremamsı bir yapıya ulaşana dek çalıştırın.
 3. Daha sonra sicim gibi akıtarak azar azar olmak üzere robot çalışıyorken önce 1/2 cup portakal suyunu sonra likörü ekleyin. Eğer karışım bir miktar daha portakal suyu alabilecek kıvamdaysa biraz daha ekleyin, burada önemli nokta karışım hala kremamsı yoğunluğunu korumalıdır.
 4. Portakallı tereyağı karışımını bir kaba aktarın ve üzerini kapatarak gün içinde kullanacağınız zamana kadar buzdolabında saklayın.

Crépes Suzette için

Uyarlama: Mastering The Art of French Cooking, Julia Child, Louisette Bertholle, Simone Beck

Malzemeler:

 • Krep
 • Portakallı Terayağ Sosu
 • 30 gr, 2 tablespoon şeker, opsiyonel
 • 1/3 cup portakal likörü, opsiyonel
 • 1/3 cup konyak, opsiyonel

Hazırlanışı:

 1. Genişçe bir tavaya portakallı tereyağ sosunu koyun ve kaynayıncaya kadar ısıtın, kaynadığında ateşi kısın.
 2. Daha sonra, pişirdiğiniz krepleri teker teker olmak üzere bu sosun içine yatırın, her iki yüzeyinin de sosa bulanmasını sağlayın, bir maşa yardımıyla krebi önce ikiye sonra bir daha ikiye katlayarak tavanın kenarına doğru itip aynı şekilde diğer krebi soslayın, katlayın, kenara yerleştirin. Bu işlemi tüm krepler için tekrarlayın. Dilerseniz aşağıdaki adımları atlayıp bu şekilde servis edebilirsiniz ki ben öyle yaptım:)
 3. Tavada sosun için bekleyen kreplerin üzerine şekeri serpin, tavayı ateşten alarak konyak ve portakal likörünü de ekleyerek alkolü bir kibritle tutuşturun. Tavadan alevler yükselecektir, tekrar ateşin üzerine yerleştirin ve alevler bitinceye kadar tavayı ileri geri hareket ettirin. Bu esnada yüzünüze dikkat edin.
 4. Sıcak olarak hemen servis edin. Dilerseniz üzerini portakal dilimleri ve portakal kabuğu şeritleri ile süsleyin. Portakal kabuğu şeritleri için portakalın kabuğunu sebze bıçağı ile soyun ve daha sonra bir bıçakla uzun ince şeritler halinde kesin. Afiyet olsun:)