DEMİ FÖYETE HAMURU & PATE DEMI-FEUILLETEE

Demi Foyete HamuruTabi ki sizi bu artistik isimli hamurla bir başınıza, orada, uzakta, bir elinizde merdane diğerinde hamur, – ne yapacağız bununla acaba- düşünce girdabı içinde bırakmayacağım. Ama şöyle düşünebilirsiniz mesela: “Sakla samanı gelir zamanı” ya da “Her şeyin bir amacı var” o da mı olmadı “Hiçbir şey rastlantı değil” ya da mesela “Damlaya damlaya göl olur” yok onu da mı beğenmediniz o zaman “Arkası yarın” pardon “Arkası tarif” yok yok “Tarif yarın” ıhıhhh “Tarif arkası ise yarın burası”:)))
Keyifliyim, keyifli; ondandır  Vodafone’nun “Geyik Candır” reklam metnini haklı çıkaran giriş metnim:))

Ne diyorduk; “demi-föyete”; föyete hamurunun daha az oyuncaklı, daha az meşakkatli, daha az zaman alan (daha az’lara pek aldanmayın, emek-zaman ikilisinin sınırlarını zorluyor aslında) ancak sonuç olarak tadı, kimyası, kaşı, gözü föyete hamuruna benzeyen bir versiyonudur. Makale tadında ki bilimsel gerçekleri bir yana bırakırsak “lokum” gibi bir hamur çeşidi:) Ancak baştan söylemekte fayda görüyorum; aç-katla, aç-katla, aç-katla+… yönteminden oluşan bir hamur çeşidi aynı zamanda:) Hamuru açıyorsunuz, mektup kağıdı gibi üçe katlıyorsunuz, yine aç, yine katla, yine aç, yine katla derken -ömür de geçiyor, bir bakmışsınız o günkü hayatınızın akşamı olmuş-:)… bir de aralarda hamuru sarıp sarmalayıp buzdolabında 30 dakika dinlendirme, gençleştirme çalışmaları var… bir de pış pışlama… bir de+

Hamurun fotoğraflarına bakın, siz söyleyin, lokum gibi mi değil mi:) Bu tariften sonra dondurulmuş, hazır paketlerde ki milföy hamurlarını alır mısınız bilmem. Benim almayacağım kesin, milföy hamurunu pek sevmezdim, mideme ağır gelirdi. Ancak bu hamuru yedikten  sonra kararım değişti; hafif ve lezzetli. Çeşitli tatlı ve tuzlu tariflerde kullanabilirsiniz; çilekli tart, elmalı turta, tarte tatin gibi meyveli tartlarla ya da deniz mahsülleri ile birlikte ya da…

Hamuru kullanmadan önce 3 gün buzdolabında bekletebiliyorsunuz ki bu da uygulayacağınız tatlı ya da tuzlu tarif için size zaman açısından büyük bir kolaylık sağlıyor. “Lokum” gibi diyorum, kelimelerin kökünü kurutmadan tarife geçiyorum:)

Not: 500 gr’lık hamuru şimdiden yapmaya başlayın çünkü iki ayrı tatlı tarifi  “burada” olacak:)

500 gr hamur için:

Malzemeler:

 • 200 gr / 7/8 cup soğuk tuzsuz tereyağ
 • 200 gr / 1+1/2 cup un
 • 1,5 ml / 1/4 teaspoon tuz
 • 125 ml / 1/2 cup buzlu su

Hazırlanışı:

 1. Tereyağı 14 parçaya bölerek bir kasenin içinde buzluğa koyun ve 30 dakika kadar bekletin.
 2. Un ve tuzu robota koyarak metal bıçağı ile çalıştırarak karışmasını sağlayın. Tereyağ parçalarını da ekleyerek 3-4 kez robotu çalıştırın, hala tereyağ parçalarını görebiliyor olmalısınız. Robotu 5 sn. kadar daha çalıştırın aynı anda buzlu suyu ekleyin (buzlarını değil:) ve robotu durdurun.
 3. Oluşan hamur karışımını hafifçe unladığınız bir yüzeye koyarak elinizle düz bir top görüntüsü verin. Hamurda ki tereyağ parçalarını hala görebiliyor olmalısınız. Eğer tereyağ parçaları çok yumuşamış görünüyorsa hamuru 30 dakika kadar buzdolabında bekletin. Değilse hamuru unlu bir yüzeyde açmaya başlayabilirsiniz.
 4. Unladığınız bir yüzeyde, unladığınız bir merdane yardımıyla hamuru uzun bir dikdörtgen şkelinde yaklaşık 40 x 15 cm boyutlarında açın. Sonra hamuru mektup kağıdını katlar gibi üçe katlayın; bir kısa kenarı ortaya diğeri de onun üzerine katlanacak şekilde.
 5. Katladığınız hamuru 4. madde de anlatıldığı gibi yeniden açın ve katlayın. Hamuru katlanmış halde strech film kağıdına sararak 30 dakika kadar buzdolabında bekletin.
 6. Sonra yine 4. madde de olduğu gibi hamuru açın ve katlayın, bu açma-kapama yöntemini iki kez daha tekrarlayın, yine strech filme sarıp buzdolabına koyun, 30 dakika bekletin.
 7. Yine 4. madde de olduğu gibi hamuru açın ve katlayın, strech filme sarıp buzdolabına koyun, kullanmadan önce 30 dakika ya da 3 güne kadar buzdolabında bekletin.

Not: Yukarıda ki maddeleri kontrol ettim, bir fazlalık yok, sadece bu açma-katlama işini çok tekrarlıyorsunuz:)))