ELMA VE KEREVİZ SALATASI, POMME ET CELERI-RAVE REMOULADE”

Elmali Kereviz SalatasiTam bir kış günü var dışarıda, içeriden bakınca? Havalar erken kararıyor, yağmur, soğuk? Cuma akşamı trafiği sinsi ve hızlı adımlarla sokakları, caddeleri arşınlıyor yine. Güneş ne kadar dışa dönük ve enerjikse, yağmurlu, karanlık hava da o kadar içe dönük ve bir o kadar da keyifli. Hani derler ya ?ev havası?. Pencerenin ardında, dışarısı, bilgisayar ekranıma meraklı gözlerle bakarken bir yandan da kulağıma ?ev havası? diye fısıldıyor:)

Ev havası olunca neler yapılır? Mutfağa girilip lezzetli şeyler yapılır, yoksa ev hali zaten olmaz, lezzetli şeyler pişerken, fırınla birlikte mutfak ısınır, evi mis kokular sarar, birden sebepsiz bir mutlulukla dolarsınız, lezzetli şeylerin eşlik edeceği filmler seçilir tv, laptop her türlü teknolojik donanım salonda hazır edilir. Yemekler pişmek üzeredir, şimdi pijamalarımızı, kalın çoraplarımızı giyme ve battaniyeleri koltuklarda organize etme vaktidir. Evim güzel evim der, bir yandan da kucak tepsilerine pişirdiğiniz lezzetleri yükleyip yumuşacık koltuklarınıza kurulursunuz.

Ne dışarda yenecek yemekleri ne de izlenecek filmleri gözünüz görmez, evinize aşık öylece mutlu mesut kala kalırsınız. Tüm evrendeki en güzel en güvenli yer olur eviniz, yuva olur kucaklar sizi. Hele birde sevdiğiniz, sevdikleriniz yanınızdaysa değmeyin keyfinize:)

İklimsel olarak şanslı bir enlem ve boylamda yaşıyoruz, el ele vermiş dört mevsim, tam çok soğuk oldu artık güneş gelsin dediğimiz ruh halinde güneş çıkageliyor, tam çok sıcak artık dediğimizde kış, birde arada geçiş törenleri; baharlar. Kıymetini bilip keyfini çıkarmalı, tadına varmalı her birinin?

Ev hali bugün diyorsanız, mutfakta hazırlanacak lezzetler listesine elmalı kereviz salatasını da ekleyiverin. Elmalar ve kerevizler yaz ve kış gibi birbirini kucaklarken limon, hardal ve mayonez bahar olup yumuşacık aromalar yayıyor.

Aromaların farkına vardığımız lezzetli bir hafta sonu olsun hepimize:)

Uyarlama: The Best Ever French Cooking Course, Carole Clements&Elizabeth Wolf-Cohen

Servis 3-4 kişilik

Malzemeler:

 • 1 adet kereviz yaklaşık 650 gr -kabukları soyulduktan sonraki ağırlığı-
 • 15 ml / 3 tablespoon  taze sıkılmış limon suyu
 • 5 ml / 1 teaspoon ceviz yağı -zeytinyağ da kullanabilirsiniz-
 • 1 adet elma
 • 45 ml / 3 tablespoon mayonez
 • 10 ml / 2 teaspoon dijon hardalı
 • 15 ml / 1 tablespoon  ince ince doğranmış maydanoz
 • tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

 1. Kerevizlerin kabuklarını soyup, “julienne” şeritler halinde ince ince doğrayın ve bir kasenin içine koyarak, üzerilerine limon suyu ve ceviz yağı/zeytinyağ dökerek karıştırın.
 2. Elmayı kabuklarıyla birlikte ince ince dilimleyin ve kerevizlerin içine ekleyin, karıştırın.
 3. Başka bir kasede mayonez, hardal, maydanoz, tuz ve karabiberi karıştırarak, kereviz ve elmaların üzerine ekleyin. Tüm malzemelerin iyice karışmasını sağlayın.
 4. Birkaç saat buzdolabında dinlendirin ve servis yapın. Afiyet olsun:)