FIRINDA KABAK VE DOMATES & TIAN PROVENÇAL

Firinda Domates ve KabakTam da kabak ve domates dilimlerini dilim dilim, enlemesine, yanlamasına dizi dizi dizerken O mutfaktan içeri girdi ve her zamanki gibi “mutfakta ne pişiyor”un verdiği heyecanla gözleri ışıldayarak “-o ne? ratatouille mu pişiriyorsun?(ratatuy diye okunur)” diye sordu.
Evimizde yemeklerin Fransızca isimleriyle birbirimize hitap ettiğimizi zannetmeyin; “ratatouille” çizgi filminde ki en önemli sahne canlanmıştı gözünde; sevimli şef sıçanımız Remy’inin, Paris’te ki en güçlü yemek eleştirmeni Ego’ya ratatoille hazırlarken bir tabağa sebzeleri nasıl dizdiğini hatırlıyor musunuz? Neyse ki beynimde ki işlemciler fazla geç olmadan aslında görüntüleri ve sebze ailesinden gelmeleri dışında fazla ortak noktası olmayan bu iki yemek arasında bir bağlantı kuruverdi:) Ratatoille (türlünün Fransız  versiyonu:) pişirmiyordum, ancak kabakların yeşili ile domateslerin kırmızısının iç içe, görsel olarak beni tam kalbimden vurduğu farklı bir yemek hazırlıyordum: “Fırında Kabak ve Domates”. Kırmızılarla yeşillerin altında soğan ve sarımsakların, üzerlerinde ise halis zeytinyağ ve parmesan peynirinin olduğunu bilmek ise aramızdaki ilişkinin “aşk”tan daha kalıcı olacağının habercileriydi:))

Üzerine tonlarca yazı yazdığım:) “fırında kabak ve domates” hem sağlıklı, hem çoook lezzetli, hem de çoook estetik ama hepsinden önemlisi ÇOK pratik. Tarihi de çooook eskilere dayanıyormuş; Fransa’nın “provence” diye tabir edilen akdenize kıyısı olan güneydoğu sahillerinde yüz yıllardır pişiriliyormuş. Evlerde henüz fırınların olmadığı zamanlarda bu yemek “ekmek fırınları”na götürülür ve pişen ekmeklerden arta kalan sıcaklıkta ki fırınlarda pişirilirmiş.. O zaman çok pratik değilmiş belki ancak “bugün” öyle:)

Bu tarifteki en önemli malzeme; kabak çünkü ince uzun ve açık renkli olanlar değil de, kısa tombik ve koyu renk olanlar kullanılıyor; hani şu dışları karpuz kabuğuna benzeyenler:) Kanun değil tabii, ancak diğer kabaklardan çok daha lezzetliler ve bu tarife çok yakışıyorlar. Pişiriniz, afiyetle yiyiniz hatta yanında ratatoille izleyiniz:)

Servis: 4 kişilik

Malzemeler:

 • 15 ml / 1 tablespoon halis zeytinyağ, biraz da ayrıca sebzelerin üzerine dökmek için
 • 1 büyük soğan (yaklaşık 225 gr), dilimlenmiş (küçük küçük doğranmış değil)
 • 2-3 diş sarımsak, bıçakla küçük küçük doğranmış (sarımsakları ezicide sıkmayın)
 • 450 gr domates
 • 450 gr kabak
 • 30 ml / 2 tablespoon rendelenmiş Parmesan peyniri
 • Biberiye, kekik, fesleğen
 • Tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

 1. Fırını 180 C dereceye ayarlayın
 2. Bir tencerede küçük ateşte zeytinyağını ısıtın ve  soğan ve sarımsakları ekleyerek yine küçük (gerçekten küçük:) ateşte 15 dakika kadar arada bir karıştırarak ve gözünüz sürekli üzerinde olarak:) altın sarısı rengini alana ve yumuşayıncaya dek pişirin
 3. Daha sonra bir kaşık yardımıyla fırına girebilecek pişirme kabının tabanına yayarak koyun.
 4. Domates ve kabakları iyice yıkadıktan sonra kabuklarıyla beraber enlemesine yuvarlaklar halinde dilimleyin (çok ince olmamasına dikkat edin) ve soğan sarımsak karışımın üzerine dizin.
 5. Sebzelerin üzerine  biberiye, fesleğen, kekik  gibi baharat karışımını, sonra tuz ve karabiberi serpin. Daha sonra parmesan peynirini ekleyin
 6. En son zeytinyağını da üzerlerinde gezdirerek 180 C derecedeki fırında 25 dakika kadar pişirin
 7. Sıcak veya ılık olarak dilerseniz et yemeklerinin yanında servis yapabilirsiniz