ARMUT & KEREVİZ ÇORBASI

Armutlu Kereviz Corbasi“Kerevizle armut mu? Çorba halinde hem de, bir arada? Zaten ben kereviz sevmem, seveni de sevmem, pişerken kokusuna dayanamam, o sırada zamanda sıçramalar yaparak uzaklaşırım, bir daha da oralara uğramam” diyecekseniz “yazının devamına hiç tıklamayın, paralel evrendeki snow eggs’e bakın, belki orada farklı bir tarif vardır” demeyeceğim tabi:)

Onu bunu şunu yapın, deneyin, deneyimleyin, engelleri, bilinçaltı kasetlerini kullanılmayanlar kutusunun içine kaldırın:) ve işte bir parmak hareketi “tık” ile “yeni” lezzetlere sayfa açınnnn:)

Biz, O ve ben yani “çekirdek aile” olarak çorbayı beğendik, hemen söyleyeyim; O, kereviz pişerken “zamanda sıçrama” yapanlardan üstelik:) Armut enteresan bir meyve, yanında durduğu diğer aroma ile kol kola girebilme kapasitesine sahip; roka ile yan yana koyunca müthiş, çikolata ile öyle, kerevizle de mükemmel bir ikili oldular bu çorba projesinde:) Hem elmaya göre asit oranı da daha az. Yağmur seviyor dolayısıyla bu yıl gayet bol ve lezzetli, sulu sulu, çok leziz:)

Kereviz ve armuda ev yapımı “sebze suyu” da ekleyince vitamin doz aşımı yaşanası durumlar ortaya çıkıyor… Ancak, bugünlerde çokça tartışılan şu üç harf; gdo beni fazlasıyla düşündürüyor, düşündürmekle kalmayıp kalbimin üzerine tonlarca ağırlık yapan “toplumsal deliliğin” üzerine tuz biber ekiyor.

slowfood

Üzerine söylenecek, yazılacak, çizilecek çok şey var ve şükür ki üzerine konuşan, yazan, çizenlerde. Uluslararası bir oluşum Slow Fod International ve Türkiye’de Fikir Sahibi Damaklar. Bilinçlenip, bilinçlendirmeli, uyanıp, uyandırmalı, böyle gelip böyle gitmemeli… Her cumartesi Şişli Bomonti’de kurulan ekolojik pazara gitmeli:)

Pazardan alınanlarla önce sebze suyu yapılmalı ardından da kereviz ve armut çorbası, afiyetle yenmeli, lezzet ve keyif her an’ımızı ve her hücremizi doldurmalı:)

Uyarlama : Country Homes Ekim 2009

Servis : 6 kişilik

Malzemeler :

 • 15 ml / 1 tablespoon tereyağ + 15 ml / 1 tablespoon zeytinyağ, dilerseniz sadece zeytinyağ ya da sadece tereyağ da kullanabilirsiniz
 • 1 adet soğan, küçük küçük doğranmış
 • 1 adet orta boy kereviz, soyulmuş ve küpler halinde doğranmış
 • 1 litre sebze suyu
 • 4  adet sulu armut
 • 10 gr maydanoz
 • tuz ve karabiber

Hazırlanışı :

 1. Derin bir tencerede orta ateşte tereyağ ve zeytinyağı eriterek soğanların  3-5 dakika kadar yumuşamalarını sağlayın.
 2. Sonra küpler halinde kestiğiniz kerevizleri ve sebze suyunu ekleyerek orta ateşte kaynatın. Kaynama noktasına gelince tencerenin kapağını kapatın ve 20 dakika kerevizler yumuşayıncaya kadar pişirin.
 3. Bu sırada armutları soyun ve küpler halinde doğrayın.
 4. Kerevizlerin ve sebze suyunun pişmesine son 5 dakika kala yani 15. dakikada armutları ve maydanozları ekleyin ve 5 dakika pişirin. Toplam 20 dakika.
 5. Daha sonra çorbayı robotla ya da el belender’ı ile püre haline getirin. Tekrar hafif ateşte ısıtın ve isteğinize göre tuz ve karabiber ekleyin.
 6. Servis için üzerine maydanoz, kereviz yaprağı koyabilirsiniz. Ben taze kekiği tercih ettim:)