KESTANELİ BRÜKSEL LAHANASI & CHOUX DE BRUXELLES BRAISEES

Kestaneli BrukselLahanasiİki ayağım bir pabuçta ve hatta pabuçsuz, sizlerle paylaşılmayı ve paylaşılmak için fotoğraflanmayı ve fotoğraflanmak için yeniden yapılmayı bekleyen çikolatalı şey saçımdan çekiştiriyor, dolabı her açtığımda pişir beni artık diyerek dışarı kaçmak isteyen tonlarca sebze de cabası. Mutfak kazan kaldırmış durumda…

Beni pişir diyen sebzelerin gazabından kurtulmak için son derece hızlı davranmalıyım, hemen kestaneleri ve brüksel lahanalarını kapıp dolabın kapısını acil duruma kadar açmıyorum:) Ohhh, derin bir nefes. Şimdilik güvendeyim:) Hızlı olmalıyım her şeyi yapmalıyım, daha çok şey yapmalıyım dedikçe, bu arada kalmışlığımdan adeta keyif alan “zaman” başımda dikiliyor, bütün gün. Yıka, çiziktir, kes, pişir, soy, pişir çokgenleri arasında ne zamanla ne de zamanın ayartmaya çalışıp da kendisine ortak ettiği endişeli zihnimle uğraşacak halim yok. Aynen devam ediyorum; kes, pişir, kes, pişir…

Gecenin körüne kalan çikolatalı şeyin fırından çıkmasını bekliyorum o sırada bugün hazırlamak istediğim şeylerle ilgili daha çok tarif araştırıyorum. Bir gözüm ekranda diğeri Krishnamurti’nin cümlelerinde. Azıcık uyku hali, azıcık yeni lezzetler keşfetmenin mutluluğu bileşkesi ortaya çıkan sersemlikle bu sefer de çikolatalı şeyin soğuma sürecini bekliyorum; saat iki.

Derken sabah oluyor; gün aydınlanıyor daha kahvaltı etmeden, evin içine keyifle süzülen güneş ışığı ile brüksel lahanalarımız fotoğraflanıyor. Daha yapılacak ne çok şey var diye düşülüyor, düşündükçe düşünüleceği ve bunun zaman kaybından başka bir şey olmayacağı ben tarafından bana hatırlatılarak yeniden iki ayağım bir pabuçta yola devam ediliyor, yeni yıl geliyor…

Not: Gün içinde “çikolatalı şey” burada olacak:)

Uyarlama: The Best Ever French Cooking Course, Carole Clements&Elizabeth Wolf-Cohen

Servis: 4 – 6 kişilik

Malzemeler:

 • 225 gr kestane
 • 125 ml / 1/2 cup süt
 • 550 gr brüksel lahanası
 • 30 gr / 2 tablespoon tereyağ
 • 1 adet arpacık soğanı, küçük küçük doğranmış
 • 30 – 45 ml / 2 – 3 tablespoon beyaz şarap ya da su

Hazırlanışı:

 1. Küçük bir bıçak kullanarak kestanelerin yüzeyini çapraz ve derin olarak çizin. Abartmamak şartıyla:) çizik ne kadar derin olursa kestanelerinizi soyma süreciniz o kadar hızlı ve sakin geçer:)
 2. Bir sos tenceresinde alabileceği kadar suyu kaynatın ve kaynadığı anda kestaneleri içine atarak orta yüksek ateşte 6 – 8 dakika kadar daha kaynatın. Tencereyi ateşten alın.
 3. Süzgeçli bir kaşıkla kestaneler her seferde 2- 3 adet alarak bıçakla dış ve içi kabuklarını soyun. Bu sırada kestanelerin bir bütün halde kalmasına özen gösterin:)
 4. Bu işlem sona erdiğinde sos tenceresinin içindeki suyu boşaltın, çalkalayın ve soyduğunuz kestaneleri ve sütü içine ekleyin. Sütten arta kalan kısımda kestanelerin üzerini kapatacak kadar da bir miktar su ilave edin.
 5. Küçük ateşte 12- 15 dakika kadar kestaneler yumuşamaya başlamaya yakın pişirin. Önemli nokta süt kaynamamalı yoksa kaymak bağlar ve kestaneler de asla yumuşak olmamalı, aksi halde pişrme sürecinde un ufak olurlar.
 6. Kestaneleri tencereden süzgeçli bir kaşıkla alın ve daha sonra kullanılmak üzere bekletin.
 7. Brüksel lahanalarını yıkayın ve üzeri lekeli yapraklarını ayıklayın. Ayrıca köklerini de çok olmamak şartıyla biraz kesin. Çok keserseniz lahanaların yaprakları ortalığa saçılır:) Lahanaların yüzeyini bir bıçakla çapraz olarak çizin. Böylece daha çabuk pişeceklerdir.
 8. Genişçe bir tavada tereyağı eritin, arpacık soğanını ekleyin ve 1 – 2 dakika kadar azıcık yumuşamasını sağlayın.
 9. Brüksel lahanalarını ve şarap ya da suyu da ekleyerek kapağını kapatın ve küçük ateşte 6  – 8 dakika kadar ara da tavayı sallayarak pişirin. gerekli görürseniz pişme sürecinde bir miktar su ya da şarap daha ekleyebilirsiniz.
 10. Daha sonra kestaneleri ekleyin nazikçe karıştırın ve kapağı kapatıp 3 – 5 dakika daha kestaneler ve brüksel lahanaları yumuşayıncaya kadar pişirin.
 11. Sıcak olarak servis yapın, afiyet olsun:)