KIZILCIKLI TART

Kizilcikli TartHayatı bir satranç oyunu gibi “planlı”, hele de stratejik bir plan ışığında yaşamadım hiç. Hem de hayatımın “an”ları gerekli gereksiz detaylar okyanusunda akıp giderken:) Yok yok, bu öyle -bir kedim bile yok, anlıyor musun- türünden bir sızlanış değil, asla:) Özgürce, rüzgarlarla yolculuğu sevdim, “hep”… Süprizlerin, yeni heyecan ve keşiflerin “bilinmedik” yerlerde, “beklenmedik” anlarda, bir belirsizliğin köşesinde planlamadan geldiğini deneyimleyerek, ve bilerek…

Peki hiç mi plan yok? Olmaz olur mu, var tabii; mesela haftalık sebze meyve alış verişi yaparken:) Milimetrik bir plan mı peki? Yoo, hiç bir zaman. Planın dışına çıkmayı seviyorum… İşte bu yüzden aklımda “ne yapacağıma” dair en ufak bir fikir kırıntısı bile yokken, sadece çok sevdiğim ve renklerinin cazibesine karşı koyamadığım için elimi uzattığım kızılcıklar bu haftanın süprizi oldular.

Google bile imdadıma yetişemedi bu “kırmızı”ları “ne”ye dönüştüreceğim konusunda, durum o kadar vahim:) Kızılcık yazıyorum, aratıyorum şerbet, şurup, komposto, reçel, aaa bir de neydi o? Hah hatırladım; kızılcıklı tarhana… Kızılcık ağaçlarının görselleri, Orhan Veli’nin şiiri, faydaları falan… Ama değişik bir tatlı tarifi yok. Bir de yurt dışına bakalım; orada bunlar bile yok… Olsun yine de arayama devam, yok yok yok… derken aklıma bir fikir geliverdi; işte size tamamen uyarlama bir tarif, nereden mi? Klasik bir Fransız tarifi olan Limonlu Tart‘tan:)

Kızılcığın o tatlı ekşi tadını seviyorsanız, koşar adımlarla mutfağa gidip bir an önce pişirin, hafta sonu boyunca da afiyetle yiyin derim. Kızılcıklı tart haricinde bu hafta sonu için önerim mi? Çoook:) Nereden başlasam?:) Efendim şöyle bir Bebek, RumeliHisarı sahillerine uzanın, uzanmakla kalmayın, hoplayın, zıplayın, yeni açılan çok güzel yerler var, gidin yemek yiyin, sonra tatlı yiyin, sonra bir şeyler için, yiyin için:)) Kozyatağı’nda açık hava sinemasına gidin, Moda’da Offshore dünya şampiyonasını izleyin… Ne yaparsanız yapın, bu hafta sonu da “keyifli” lezzetlerle sarılıp sarmalanın:)

Servis: 8 kişilik

23 cm’lik büyük tart kalıbı ya da 10 adet 7,5 cm’lik küçük tart kalıpları için;

Malzemeler:

 • 350 gr sweet shortcrust hamuru
 • 150 ml / 2/3 cup kızılcık püresi + 200 ml kızılcık püresi sos için -hepsi için yaklaşık 500 gr kızılcık gerekli-
 • 225 gr / 1/2 + 1/4 cup şeker
 • 60 ml / 4 tablespoon krema
 • 4 yumurta + 3 yumurta sarısı
 • 75 ml / 5 tablespoon pudra şekeri, sos için
 • pudra şekeri, tartın üzerine serpmek için

Hazırlanışı:

1.Hamuru buradaki tarifle hazırlayın. Hamuru buzdolabında dinlendirirken kızılcık püresini hazırlayın.

Kızılcık Püresi:

 • Kızılcıkları yıkayın, süzün ve çekirdeklerini çıkartarak robotun içine koyun. Robotun metal bıçağını kullanarak püre haline getirin.
 • Bu püreyi tel süzgeçten geçirerek bir kaba aktarın. Süzgeçten geçirdiğiniz pürenin 150 ml’lik kısmını bir karıştırma kabına aktarın.
 • Geri kalan püreyi ise sos için hazırlayın: içine pudra şekerini koyup karıştırarak buzdolabına kaldırın.

2.Fırını 190 C dereceye ayarlayın.

3.Hamuru açmak için buzdolabında dinlendirdekten sonra oda sıcaklığında 10-20 dakika kadar bekletin.

4.Hamuru açmak için:

 • Eğer 7,5 cm?lik küçük tart kalıpları kullanıyorsanız; hafifçe un serpilmiş bir yüzeyde hamuru 3 mm kalınlığında açın ve küçük tart kalıplarınızın boyutlarına göre 1 cm fazladan pay bırakarak tart kalıbı adedi kadar yuvarlak hamur kesin ve tart kalıplarına yerleştirin. Arta kalan hamurdan küçük bir parça alarak zeytin büyüklüğünde bir top haline getirin ve bu hamur topu yardımıyla, tart kalıbının tabanı ve yan kenarlarına hafifçe bastırarak hamurların kalıba ?iyice? yerleşmesini sağlayın.
 • Eğer 23-25 cm?lik büyük bir tart kalıbı kullanıyorsanız; açtığınız hamuru yarısına kadar merdaneye dolayarak tart kalıbının üzerine koyun. Kenarlarından 2,5 cm kadar pay bırakın. Parmaklarınızı hafifçe unlayın ve tabana doğru bastırarak, hamurun yan kenarlarını  tart kalıbının içine iyice yerleştirin.

5.Daha sonra hamurların kenar fazlalıklarını almak için merdaneyi tart kalıbının/kalıplarının kenarları üzerinde hamur açarmış gibi gezdirin. Bu yöntemle kenarlar düzgün bir şekilde ve kolayca ayrılır.

6.Tart kalıbına/kalıplarına yerleştirdiğiniz hamurun tabanına bir çatalın ucuyla delikler açın, böylece hamur pişerken tabanı kabarmayacaktır.

7.Hamurun üzerini folyo ile kaplayarak içini nohutla doldurun ve 190 C derecedeki fırında 15 dakika kadar pişirin, sonra hamurun üzerindeki folyo ve nohutları alın ve 5-7 dakika kadar daha; altın sarısı rengini alana dek fırında pişirin.

8.Hamur pişerken, 150 ml?lik kızılcık püresinin olduğu karıştırma kabına şekeri koyarak el mikseri ile tüm malzemeler iyice karışana dek çırpın, ardından kremayı da ekleyerek çırpmaya devam edin.

9.Daha sonra bu karışıma teker teker olmak üzere yumurtaları ve ardından yumurta sarılarını ekleyerek çırpın.

10.Bu karışımı tart hamurunun içine dökün ve 15-20 dakika fırında pişirin. Eğer hamurun kenarları kahverengileşmeye başlarsa kenarlarını folyo ile kapatarak pişirmeye devam edebilirsiniz.

11.Fırından çıkardıktan sonra soğumaya bırakın ve dilerseniz pudra şekeri ile ya da kızılcık sosu ile servis yapın.