MADELEINE KEK & MADELEINES

Madeleines kek“Kalktım onlara kek yaptım. İki yumurtayı çırptım önce, limon rendeledim ince ince, kalktım, onlara kek yaptım”
Cuma gecesi iştahla yediğimiz ve aniden canlanıvermemizi sağlayan brownie ve çikolata bombası gibi “ağır” kimyasalları gece boyunca sindirmeye, dindirmeye, atom altı hücrelere ayırarak top top et olarak bize geri döndürmeye çalışan midelerimiz, cumartesi sabahı mis gibi kokusu evi saran muffin görünümlü “madeleine kek”lere karşı yeni bir zafer kazanmak üzere hazırdı:)
Herşey harikaydı, sonsuza kadar madeleine keklerimizle mutlu mesut yaşayacaktık, hatta Loli’nin bir gece önce tam uyumadan “ufoların varlığı” ile ilgili soruların kafasını karıştırması bile dert değildi:) ama ufak bir sorun vardı: “istiridye şekilli metal kalıbım” yoktu!!! Her ne kadar dünya mutfakları trendinin ülkemize sızdığı, sızmakla kalmayıp, sular seller gibi çağladığı şu günlerde çeşitli mutfak alet edavatlarına ulaşmak kolay olsa da, ben Marcel Proust‘u çocukluk günlerine götürebilen ve madeleine’i madeleine yapan bu meşhur mu meşhur kalıba ulaşamamıştım.. İş hayatında dillerimize dolanan ve malesef sadece dolanmakla kalan stratejik düşünme, problem çözme , düğüm atma tekniği gibi “hödörö bödörö” metodlar sayesinde; Fransız istiridye kalıpları yoksa Amerikan muffin kalıpları var diyerek hayatımdaki bir engeli daha “büyük stratejiler” sayesinde aşmış oldum:)) Ve bu motivasyonla nur topu gibi birbirinden lezzetli 12 adet madeleine pişiriverdim:)

Carole Clements ve Elizabeth Wolf-Cohen ikilisinden yine başarılı bir Fransız tarifini daha sizlerle paylaşmanın gururu gibi cümleleri bir kenara bırakarak -pişiriniz ve afiyetle yiyiniz lütfen- diyesim var:) Hazırlanması da  pişirme süresi de çok kısa olmasına rağmen son derece lezzetli ve çekici görünüyorlar. Bir de aynı gün içinde tüketmenizi öneririm, hoş zaten istemeseniz de tükettiriyorlar kendilerini:) Peki ya yaz yaklaşırken kilolar mı? kilo mu o da ne??

Servis : 12 adet

Malzemeler:

 • 165 gr / 1+1/4 cup un
 • 5 ml / 1 teaspoon kabartma tozu – yaklaşık bir paket
 • 2 yumurta
 • 85 gr / 3/4 cup pudra şekeri
 • 1 limonun rendesi
 • 15 ml / 1 tablespoon limon suyu, sıkılmış
 • 85 gr / 6 tablespoon tuzsuz tereyağ, eritilmiş ve hafifçe soğumaya bırakılmış (*Benmari usulü eritmenizi tavsiye ederim; tereyağını sıcak suyun üzerindeki bir kaba koyarak)

Hazırlanışı:

 1. Fırını 190 C dereceye ayarlayın
 2. Varsa:) istiridye şekilli yoksa muffin kalıplarını bolca yağlayın
 3. Un ve kabartma tozunu birlikte eleyin
 4. El mikseri ile yumurtaları ve pudra şekerini 5-7 dakika kadar krema kıvamını alana, kalınlaşana dek çırpın
 5. Bu karışıma yavaşça limon suyu ve rendesini de katarak 30 sn kadar daha çırpın
 6. Elediğiniz un ve kabartma tozunu bir kaşık yardmıyla 4 seferde olmak üzere yumurta karışımına ekleyin ve karıştırın
 7. En son, erittiğiniz ve hafifçe soğumaya bıraktığınız tereyağını da 4 seferde olmak üzere bir kaşık yardımıyla karışıma ekleyiniz
 8. Oluşan bu karışımı 10 dakika bekletin, karışım oldukça yoğun görünecektir, neredeyse bir hamur kıvamında, doğru yoldasınız, devam edin:)
 9. Bir tatlı bir de çay kaşığı yardımıyla hamurumsu karışımı kalıplara eşit miktarlarda koyun
 10. 190 C derecede ki fırında 12-15 dakika kadar pişirin
 11. Servis yapmadan önce soğumalarını bekleyin ve dilerseniz üzerlerine pudra şekeri serpin

Not: İstanbul’da bu kek kalıplarını gören duyan varsa lütfen bana da haber eylesin! Süper Mutfak‘ta buldum çok ta güzeller ama onlar silikon, ben metal olanlardan arıyorum:)