MANDALİNALI SICAK PUDING

Mandalinali Sicak Puding

Düşünüyorum da galiba şimdiye kadar geçirdiğim en mutlu yılbaşıydı. Hatta takip eden birkaç gün. Yeni yıl, yeni yıl, yeni yıl… herkese kutlu olsun…herkese mutlu olsun şarkıları eşliğinde dans ederken, bu keyifli anı bozmamak için birkaç gün daha bekleyen “grip”ten habersizdim.

Yeni yılın kapıma bıraktığı bu davetsiz misafiri görünce “dileğimi” hatırladım:) her ne kadar kendisini sımsıkı kucaklayamadıysam da onun uzun bir süre gitmeye niyeti yoktu:)

E haliyle onu misafir etmeye çalışan bedenim mutfağı ve dijital evreni ihmal ediverdi. Yastığını yorganını aldı, salondaki en rahat koltuğu bir haftalığına kapattı:) Zaten hastayken yatmayı hiç sevmez, ama elden ne gelir, bu sefer kolunu kaldıracak hali yok. Bir elinde kumanda gündüz kuşağı gece kuşağı demedi var gücüyle zıpladı zapladı, arşınladı dört bir yanını televizyonun. Yavaş yavaş televizyondan bilgisayar ekranına doğru yarı zamanlı bir geçiş yaşadı ve sonunda mutfağın kapılarına geldi dayandı:)

Kaç gündür yapmak istediğim şeydi; mandalinalı sıcak puding. Tarifin aslı limonlu  sıcak puding. Ama evde şeker gibi sulu sulu mandalinalarım vardı, onlarla yapıverdim. Tarife ilk baktığınızda yapımı sufleyi anımsatıyor; aromalı bir karışım ve  çırpılmış yumurta beyazları. Arada farklar var tabi bunlardan biri de; bu puding kek karışımının benmari usulü pişiyor olması. Yani puding kaplarını yerleştirdiğiniz fırın tepsisine kaynamış su koyuyorsunuz.

Suda pişme yöntemi sayesinde de altı puding üstü kekten oluşan nur topu gibi lezzetli bir “puding kek”iniz oluyor. Tepsiye koyduğunuz suyun miktarı çok önemli; puding kaplarınızın yarısından daha aşağı bir seviye de olmalı. Daha fazla olursa sadece nur topu gibi bir puding’iniz oluyor. Nerden mi biliyorum?:)

Bir diğer önemli kısım da yumurta beyazlarının çırpılma aşaması; temiz ve kuru derin bir plastik ya da çelik karıştırma kabında, içine hiç sarısı karışmamış yumurta beyazlarını  tel çırpıcı ile ya da el mikseri ile ilk birkaç dakika yavaş tempoda çırpıp, yavaşça hızını arttırıp, yoğun ve hacimli bir hal alınca krem tartar ekleyip çırpma hızını daha da arttırıyoruz. Yumurta beyazları oldukça hacimlenip parlak bir görünüm almaya başlıyorlar. Kıvamını kontrol etmek için tel çırpıcı ile beyaz karışımdan bir parça alıyoruz. Eğer üzerinde hokka gibi duruyorsa olmuştur:) Ya da el mikseri kullanıyorsanız mikserin çırpıcıları yumurta beyazı karışımının üzerinde izler bırakmaya başladığında olmuş demektir. Yumurta beyazlarının çırpılacağı her tarif için aynı yöntem geçerlidir.

Yeni yılın hemen öncesinde “hediyeler” sahiplerine gönderildi. Yılbaşı öncesi kargolardaki yoğunluk biraz gözümü korkutmuştu; onlardan “elimize ulaştı” haberini alana dek benim için heyecanlı bir bekleyişti. Neyse ki hediyeler tam da zamanında onların evine ulaşmıştı. Kim mi onlar?: Burcu ve Neslihan; ikisiyle de bir sıfırlar dünyasında tanıştım; snOw eggs sayesinde. Onlar da snOw eggs’le diğer bloglar sayesinde. Umarım bir gün karşılıklı tanışma ve tanıma fırsatım da olur:)

Ve işte hayatımın renkleri blog’unun sahibesi Burcu:)

Ve erkehan adlı blog’un sahibesi Neslihan:)

Uyarlama: BBC Good Food, Lemon self-saucing pudding

Servis: 4 – 6 kişilik, kullandığınız kapların büyüklüğüne göre

Malzemeler:

 • 50 gr tereyağ, yumuşamış
 • 200 gr toz şeker
 • 1 mandalinanın rendesi
 • 95 gr /100 ml mandalina suyu, yaklaşık 3 mandalinadan çıkıyor
 • 3 yumurta sarıları ve beyazları ayrılmış
 • 1/4 teaspoon krem tartar ya da karbonat
 • 50 gr un, elenmiş
 • 250 ml / 1 cup süt
 • servis için; pudra şekeri

Hazırlanışı:

 1. Fırını 180 C dereceye ayarlayın
 2. Puding kaplarınızın taban ve yan kenarlarını yağlayın
 3. Derin bir karıştırma kabında yumuşamış tereyağ, mandalina rendesi ve şekeri elektrikli el mikseri ile kremsi bir kıvama gelene dek çırpın.
 4. Daha sonra bu karışıma “sırayla ve her sefer tek bir malzeme olmak üzere”; mandalina suyu, yumurta sarıları, un ve sütü ekleyerek çırpın.
 5. Başka bir karıştırma kabında yumurta beyazlarını yukarıda detaylı olarak yazdığım şekilde çırpın ve mandalinalı karışımın içine ekleyin. Silikon bir spatula ile karışımın ortasından aşağı, sonra kendinize doğru ve yan kenarları boyunca yukarı olacak şekilde hızlıca karıştırın. Bu esnada diğer elinizle de karıştırma kabını yavaşça döndürün. Bu işlem bir iki dakikadan daha uzun sürmemelidir. Karışımın içinde bir miktar yumurta beyazı parçaları kalmış olabilir. Bu özellikle sufle tarzı tariflerde “kabarmayı” da sağlamaktadır.
 6. Oluşan puding karışımını sufle kaplarına eşit miktarda koyun ve kapları derince bir fırın tepsisine yerleştirin.
 7. Kettle’da su kaynatın ve tepsinin içine dökün; su sufle kaplarının yarısından biraz daha aşağı bir seviyede olmalıdır; bakınız baştan 2. fotoğraf:)
 8. 180 C derecedeki fırında  45 – 55 dakika kadar üzeri hafifçe kahverengileşene dek pişirin. 45. dakikada bir bıçak ya da kürdanla pişip pişmediğini kontrol edin. Kürdanı/bıçağı puding’in tam ortasına batırın temiz çıkıyorsa pişmiş demektir.
 9. Pişme esnasında pudingler oldukça kabarıyor fırından çıkardığınız anda hızlıca iniyorlar. Aynen sufle gibi. Servis sırasında hızlı olmak gerekiyor. Servis yaparken üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. Afiyet olsun:)