NARLI & YOĞURTLU DONMUŞ KÖPÜK

Narli Yogurtİki arada bir nerede… Kararsızlık mıdır kendimle beni karşı karşıya getiren ve milyonlarca seçenek ve olasılığın ortasında bir başıma bırakan, yoksa… Kararsızlık sularında bir yerlere  tutunmaya çabalarken ilginç yöntemler keşfediyor insan; örnek, sezgisel rehberinizi bir kitabın sayfalarında aramak ve karar vermek:) birine…

Richard Bach “sonsuza uzanan köprü”de tanıştırdı beni bu yöntemle. Deneyenler olmuştur, hatta faydasını görenler de:) Kararsızlıktan patlamak çatlamak ve parçalarınızı oraya buraya savurmak üzereyken çalışma masanızın üzerinde aynı anda okunmayı bekleyen ve hatta okunan ve hatta milyonuncu kere okunarak size yoldaşlık eden kitaplarınızdan ya da raflarda oku beni oku beni diye yalvarır gözlerle size bakan kitaplarınızdan birini seçin, düşünmeyin sadece alıverin elinize bir tane, yüreğinizde sizi kıvrandıran “şey”, şimdi sorun, tüm benliğinizle sorun, düşünmeyin, hiçbir şeyin rastlantı olup olmadığı kararsızlığını bir kenara koyun ve “rastgele”:) bir sayfayı açarak, bakmadan parmağınızı sayfanın üzerinde bir yere konumlandırın:) Evet evet tam o paragraf, okuyun şimdi, ne diyor?:) Beğenmezseniz bir önceki ya da bir sonraki sayfaya da bakın, bu da benim “kitap yöntemine” eklentim:) Ne kadar bilimsel ve spirütüel değil mi?:))))

Başka yöntemlerde var tabi, olmaz mı hiç:) Son günlerde sık kullanılanlar bölümümde yer alıyor kendileri:) Kararsızsınız, önünüzde en az iki ve daha fazla seçeneğiniz var; yüreğiniz sufle gibi kabarmış, çırpılmış krema gibi ağırlaşmısınız:)) Panik yok, hayatı o kadar da ciddiye almamak lazım, gülmek ve eğlenceli oyunlar oynamak lazım… Şimdi yine aklınızda, yüreğinizde tüm benliğinizde -ben nelerle uğraşıyorum- diye düşündürterek gülümsemenizi sağlayan bu durumun kaynağı “soru” var, birkaç ufak kağıt parçasına seçeneklerinizi yazın ve görünmeyecek şekilde katlayın, sonra hepsini bir kabın ya da avucunuzun içinde güzelce:) karıştırın ve masanın üzerine “rastgele” bırakın, hiç düşünmeyin, bırakın “eliniz” seçsin birini, istediğiniz çıkmadı mı?:))) İki kere daha deneyin, ben öyle yapıyorum ve hep ilkiyle aynı seçenek çıkıyor.

Hep söylüyorum ya; ayağım taşa takılsa bir sebebi olduğuna inanarak yaşıyorum, hayatın içinde böyle eğlenceli oyunlarla küçük, büyük işaretler arıyorum:) Zaman zaman “dibe vurma” diye tabir ettiğimiz dönemlerde oluyor elbet, ne oyun görüyor gözüm ne işaret… Bazen de tatlı ve hafif bir boşluk; sadece var ol’duğum… ki “boş” lukları daha çok dinlemek onların daha çok farkına varmak istiyorum, ne kadar boşluk o kadar hafiflik:)

Espritüel, spiritüel ritüellerden sonra gelelim hayatın içindeki “lezzetli” oyunlara, oyuncaklara:) Bu seferki oyuncağımız “narlı & yoğurtlu donmuş köpük”. Pratik, çok da lezzetli ve şık bir tarif. Tarif canelle et vanille‘den, dikey, yamuk tasarım da tartelette‘den. İki blog’u da çok seviyorum, zaten ikisini birbirine karıştıracak kadar da her anlamda benzetiyorum; fotoğrafları, tarifleri, kısacası dokunuşları birbirlerine çok yakın geliyor.

Nar muhteşem bir meyve, uzak doğuluların “bir” felsefesini öğrenmek, anlamak istiyorsanız pazardan bir nar alın yeter:) Pazarda bir evde bin felsefesi de bizimkisi:) Eğlenceli bir meyve, tanelerini ayıklayacağım derken mutfakta “nar suyu nerelere sıçradı” oyununun da içine karıştım ve mutfakta neredeyse her yer narın o muhteşem renginden nasibini aldı:)

Aaa bir de:) geçtiğimiz hafta çok  keyiflendiğim bir haber aldım; Haber Türk İstanbul eki köşe yazarlarından Özdemir Erkan, köşesinde, keşfettiği bloglar arasında snow eggs’e de yer vermiş. Buradan kendisine çok teşekkür ederim.

Servis : 4 – 6 kişilik

Narlı Köpük

Malzemeler :

 • 125 gr nar püresi; bir büyük nar yeterli
 • 20 gr, 2 tablespoon şeker
 • 1 yaprak jelatin
 • 125 ml, 1/2 cup krema

Hazırlanışı:

 1. Narın tanelerini robota koyun ve püre haline getirin. Bu püreyi süzgeçten geçirerek ufak bir tencereye alın.
 2. Başka bir kapta kremayı yoğunlaşana kadar çırpın ve daha sora kullanılmak üzere bir kenara koyun.
 3. Jelatini buzlu suyun içine yatırın ve 5 dakika kadar yumuşayana kadar bekleyin.
 4. Bu sırada tenceredeki nar püresinin içine şekeri ekleyerek küçük ateşte şeker çözülene dek karıştırın. Ateşten alın. Jelatinin suyunu iyice sıkarak püre karışımının içine ekleyin ve karışama yedirin. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
 5. Soğuduğunda çırptığınız kremayı da karışıma ekleyerek karıştırın.
 6. Narlı püre karışımını bir kasenin içine de koyabilirsiniz, böylece yatay 2 kat köpüğünüz olur; nar ve yoğurt ya da resimdeki gibi çay bardağı ebatlarında bir bardağı boş yumurta kutusunun içine yatay bir açı ile oturtarak dikey yarısını narlı köpükle doldururabilirsiniz.
 7. Bardaklara/kaselere narlı püre karışımını koyduktan sonra derin dondurucada 2 saat kadar katı bir hal almasını sağlayın.

Yoğurtlu Köpük

Malzemeler:

 • 125 ml, 1/2 cup krema
 • 1/2 vanilya çubuğunun taneleri  ya da 5 ml, 1 teaspoon vanilya özü
 • 20 gr, 2 tablespoon şeker
 • 1 yaprak jelatin
 • 80 gr yoğurt

Hazırlanışı:

 1. Jelatini buzlu suyun içine yatırın ve 5 dakika kadar yumuşayana kadar bekleyin.
 2. Krema, şeker ve vanilyayı elektirikli el mikseri ile yoğun bir kıvama gelene dek çırpın.
 3. Bu karışımdan 2 çorba kaşığı kadar alıp suyunu sıktığınız jelatinlerle birlikte bir kasenin içine koyun ve biraz karıştırın. Daha sonra  mikrodalgada 10-12 sn. kadar erimelerini sağlayın.
 4. Eriyen jelatinli karışımı krema karışımının içine ekleyerek hızlıca karıştırın.
 5. Son olarak yoğurdu ekleyin ve karıştırın.
 6. Yoğurt karışımını buzlukta 2 saat kadar beklemiş ve katılaşmış nar köpüğünün üzerine/yanına ekleyin ve tekrar dondurucuya koyarak 2 saat kadar bekletin.
 7. Eğer köpükler cam bardakta ise bardakla servis yapın, eğer bir kaseye yatay 2 kat halinde koyduysanız buzluktan çıkardıktan sonra 5 dakika kadar bekleyin bir bıçakla yan kenarlarını kaseden ayırın ve bir tabağa ters çevirerek koyun. Her iki seçenekte de üzerlerini nar taneleri ve taze nane ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun:)