SAKIZLI MUHALLEBİ & KARAMELLİ TARTLAR

Sakizli Karamelli Tartlar

Hani taşınırken kutuladığınız ve bir yerlere tıkıştırdığınız şeyler anı olup ilgili ilgisiz başka arayışların arasından çıkıverir ya, hani tatil dönüşü, okuduğunuz kitapların arasına iliştirdiğiniz küçük notlar, kartlar anı olup sayfaların arasından elinize akıverir ya, hani e-posta kutunuzda yıllardır duran ve tekrar okudukça duygulandığınız can dostunuzun satırları anı olup yüreğinize akar ya, hani gecenin yarısı uykunuzu bölme cesareti gösteren düşüncesiz düşüncelerden biri sizi geçmişin en tatlı zaman dilimlerinde dolaştıran anı olup tebessümle içinize sızar ya… işte öyle bir şey:)

Hani yazdan beri beklediğiniz bir tarif kışın soğuk ve beyaz günlerinde Ege’den gelir, evinize ulaşır tüm yaz anılarını canlandırıp sizi Ayvalık, Cunda ve Datça‘nın kıyılarına doğru yolculuğa çıkarır ya…işte öyle bir şey:)

İlk günden beri yazılarımı takip edenlerden Ömür Gür’ün tarifiyle ve deyimiyle “Alaçatı usulü sakızlı muhallebi” mutfağıma konuk oldu. Damağımda Datça’da yediğim sakızlı muhallebinin tadı, aklımda sakızlı muhallebide yaratacağım psikolojik durumun henüz farkında olmayan ve Fransızları Fransız kalma durumunda bırakabilecek yaramaz fikirler girdim mutfağa:)

Sakızlı muhallebi uğrayacağı kültür şokundan habersiz tencerenin içinde hafifçe soğumaya bırakıldı. Tartlar pişirildi. Sıra bu Fransız’la bu Türk’ü tanıştırmaya gelmişti:) Fransız başlarda olaya biraz yabancı kaldıysa da sakızlı muhallebiyi sevgiyle kucakladı.

Sakızlı muhallebi de bu sevgi karşısında tüm sınırlamalardan özgürleşerek ne oralıyım ne buralıyım ben, her gün genişlemekte olduğu söylenen uçsuz bucaksız sonsuz evrenin bir parçasıyım  diyerek kendini aştı:))) Kıtır kıtır karamelle  birbirlerine dolandılar, lezzet olup damaklarımıza süzüldüler.

Ömür “sakızlı muhallebi” tarifi için tekrar çok teşekkürler, çok lezzetliydi. Peki nereden mi aklıma geldi bu üçlü? Zihnimin serbest çağrışımla  ürettiği milyonlarca fikirden sanırım:) Bilmiyorum… Gözümü kapattığımda bitmiş halini canlandırdım, tam da fotoğraflardaki gibiydi. Hatta tadı bile canlanıvermişti dilimde. Lezzetli bir üçlü oldular, karşınıza çıktılar.

Hani bir parça ısırıp lezzetin kolları arasında Akdeniz ve Ege rüzgarlarıyla oradan oraya dolanan bir seyyah olursunuz ya… işte öyle bir şey:)))

Servis : 23 – 25 cm’lik bir büyük tart ile 3 – 4 kişilik muhallebi ya da 7,5 cm’lik minik tartlar ile 3 – 4 kişilik muhallebi

Malzemeler :

Tart için:

Sakızlı Muhallebi için:

 • 1 litre / 4 cup süt, oda sıcaklığında
 • 200 ml / 120 gr un
 • 125 gr tereyağ
 • 200 ml / 180 gr şeker
 • birkaç adet sakız + 15 ml / 1 tablespoon şeker, birlikte havanda dövülmüş ya da çekilmiş

Karamel için:

 • 150 gr / 3/4 cup şeker
 • 45 ml / 3 tablespoon su

Hazırlanışı:

 1. Hamuru buradaki tarife göre hazırlayın ve pişmesine yaklaşık 1 saat kala muhallebiyi yapmaya başlayın.
 2. Bir tencerede tereyağ hafifçe eritin ve tamamı erimeye yakınken unu azar azar serperek ve hızlıca bir tel/silikon çırpıcı ile sürekli karıştırarak un ve yağın altın sarısı ve koyu bir kıvama gelmesini sağlayın. Burada önemli olan unu yavaşça serpmek ve çırpıcı yardımıyla hızlıca ve sürekli karıştırmaktır. Tencere ocağın en küçük gözünde en kısık ateş üzerinde olmalıdır.
 3. Un ve tereyağ altın sarısı koyu kıvama geldiğinde oda sıcaklığında olan sütü bu karışıma yavaşça ve “sicim” gibi akıtarak ekleyin. Ve bu sırada yine çok kısık ateşte çırpıcı yardımıyla sürekli ve hızlı bir şekilde karıştırın. Bu sayede muhallebinin bu aşamasını topaklanmadan geçebiliyorsunuz:) Tarifte eğer topaklanma olursa tencere ateşten alınarak blender ile bu sorunun gidebileceği yazıyor. Aklınızda olsun:)
 4. Tenceredeki karışım kaynayıncaya kadar sürekli karıştırılıyor ve yavaşça muhallebi kıvamını almaya başlıyor. Bu esnada ateşin altını biraz daha açabilirsiniz.
 5. Kaynayınca hemen ateşi kısıp içine şekerle birlikte dövdüğünüz/çektiğiniz sakızı ekleyin ve sürekli karıştırmaya devam edin.
 6. Muhallebi birkaç dakika daha pişirip “göz göz” olmaya başladığında ateşten alın ve elektrikli el mikseri ile 5 – 10 dakika kadar çırpın ve oda sıcaklığında hafifçe soğumaya bırakın.
 7. Tartın pişmiş halde fırından çıkmasıyla muhallebinin pişmiş olması aynı zamanlara denk gelmelidir. Böylece ikisi de oda sıcaklığında “hafifçe” soğuyabilsinler.
 8. 23 – 25 cm’lik büyük bir tartınız ya da küçük tartlarınız varsa muhallebiden gerekli miktarda alarak tartın içine koyun. Geri kalanını da kaselere ya da bir büyük kaseye koyarak tartlarla birlikte buzdolabına koyun ve yice soğumalarını sağlayın.
 9. Servis yapmadan önce karameli hazırlayın.
 10. Bir sos tenceresinin içine şekeri koyun ve nemlendirmek için suyu ekleyin. Yüksek ateşte tencereyi hafifçe çevirerek ve sallayarak kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra hiç karıştırmadan şekerli şurubun koyu bir karamel rengine dönmesini bekleyin döndüğü anda hemen ateşten alın ve hemen muhallebinin üzerinde gezdirin. İster zik zaklar şeklinde ya da nasıl isterseniz:) Afiyet olsun:)