SOĞANLI VE YEŞİL SALATALI BEZELYE & PETITS POIS A LA FRANÇAISE

Soganli Yesil SalataliBezelyeKitabevlerinin “yeni çıkanlar” bölümüne bakarım ilk… Gitmesem bile “yeni” açılan mekanlar, cuma günü vizyona giren “yeni” filmler, sevdiğim markaların “yeni” ürünleri, evdeki teknolojik alet edavatın “yeni” halleri, en sevdiğim yazarların uzun bir bekleyişin ardından çıkan “yeni”  kitapları, en sevdiğim sanatçıların “yeni” albümleri, müzik reyonlarında “yeni” bir şeyler keşfetme turları, “yeni” bir yıl, vitrinlerde bekleyen “yeni” kılıklar, sevdiğim blog’lara konan “yeni” yazılar, uzun bekleyişlerin ardından yüzümü güldüren “yeni” haberler, hayatımı kolaylaştıracak “yeni” şey’ler, vizyonumu genişletecek “yeni” bilgiler, “yeni” bir şehri keşfetme heyecanı, “yeni” yolcukluklar, internette “yeni” duraklar…

Hayatımdaki “yeni”likler her ne olursa olsun etkileri hep aynı: merak, heyecan, mutluluk, umut ve keyif. Her yeni güne uyandığımda en büyük motivasyonlarımdan biridir “yeni” şeyler keşfetmek, bir nevi hayatımın katalizörü:) O gün hiç bir yenilik olmuyorsa bile evde eşyaların yerlerini değiştiririm, şükür pek çoğu duvara monte:)

Yemek yapmak da “yeni” şeyler keşfetme serüvenimin, çoşkumun bir parçası, hem de en lezzetli parçası:) Yıllardır  yediğim sebze ve meyvelerin farklı coğrafyalarda dolayısıyla farklı kültürlerde  “nasıl” daha “farklı” hazırlandığı müthiş bir “yenilik” benim için. Yeni tatlar, lezzetli “yenilikler”…

Minik yeşil lezzet tanelerinin “Fransız” halini gördüğümde anneme  – aaa, ne enteresan, kırk yıl düşünsem bezelyeyi böyle pişirmek aklıma gelmezdi- dedim. Yıllardır yediğim bezelye ve yıllardır yediğim yeşil salata “şimdi” aynı yerde, renkleri tatları birbirine dolanmış:) Alışık olduğumuzdan farklı, herşeyden önce çok az pişiriliyor, yani oldukça “diri”ler. Taze bezelye için 20 dakika, donmuş kullanacaksınız 10 dakika pişirmek yeterli. Yine de pişirirken bir kaşıkla dirilik kıvamını arada bir kontrol edin. Belki ağız tadınız biraz daha pişirmek isteyebilir. Ben taze bezelye kullandım ve 30 dakika kadar pişirdim:) Ancak daha fazlası tarifin orjinalliğinden uzaklaşmasına sebep olur. Yeşil salata seçeneğini kıvırcık ya da maruldan yana kullanabilirsiniz. Kıvırcığı maruldan çok severim, o yüzden tarifi kıvırcıkla uyguladım.

Gelecek hafta için taze frambuazları hazır edin, frambuaz aşıkları hatta henüz aşık olamamışları için bile “yeme de yanında yat” denilen türden “soğuk” bir tatlı buralarda olacak:)

Servis: 4-6 kişilik

Malzemeler:

  • 15 gr / 1 tablespoon tereyağ
  • 1 küçük soğan, doğranmış
  • 1 küçük yeşil salata, marul ya da kıvırcık, yıkanmış ve ince ince doğranmış
  • 450 gr / 3 1/2 cup taze bezelye, doğranmış -yaklaşık 1,5 kg taze bezelyeye denk geliyor- ya da dondurulmuş bezelye
  • 45 ml / 3 tablespoon su
  • tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

  1. Bir tencerede tereyağını eritin, doğramış olduğunuz soğanları da ekleyerek düşük ateşte yaklaşık 3 dakika yumuşayana kadar pişirin.
  2. Bezelyeleri, ince ince doğradığınız salataları ve suyu tencereye koyun. Tuz ve karabiberi de ekleyerek tencerenin kapağını sıkıca kapatın ve düşük ateşte pişirin – taze bezelyeler için 20 dakika kadar, dondurulmuşlar içinse 10 dakika civarı yeterli olacaktır.
  3. Sıcak olarak servis edin, afiyetle yiyin:) Henüz denemedim ancak makarna ile birbirlerine çok yakışacaklarmış gibi bir his var içimde:)

Not: Bu tarif  Elizabeth Wolf Cohen ve Carole Clements‘in Fransız tariflerinden uyarlanmıştır.