SPAGHETTI BOLOGNESE

Spaghetti BoloneseBirkaç aylığına alınmıştı vize, gideceğim okulun kaydı da birkaç aylıktı. Gidip görmeli ve denemeliydim, -İstanbul’dan başka bir yerde yapamam, yaşamam ben- lafları ve 20’li yaşların başlarında söylenen daha nice nice tekerlemelerle doluydu zihnim:)

Amerika olsaydı keşke diyordum, hem İngiliz aksanı da hiç hoşuma gitmiyordu. Londra ne kadar kasvetli görünüyordu o dönem, İstanbul’a aşık bu kıza. Tam da John Fowles’un Büyücü adlı kitabındaki Londra’nın kasvetli havasından dem vurduğu satırlarını okurken… Geri sayım başlamıştı; tüm hazırlıklar tamamdı, sıra belki de en meşakkatli süreç olan bavul hazırlığındaydı, neyse ki Loli’nin yardımları vardı. Bavulun içini temizlememe yardım etmişti:) O zaman daha iki yaşındaydı.

Her ne kadar birkaç ay gibi bir deneme süreci koyduysam da kendime, bavul hazırlığım başka bir dili konuşuyordu; tam aksini söylüyordu sanki. Nisan ayındaydık, oysa ben şimdiden neredeyse dört mevsimi sığdırmaya çalışıyordum bavula:)

Keşfedilmeyi bekleyen ve içine katılıp zevk almaya başladığınız ana kadar zor görünen pek çok başlangıç gibi ilk birkaç hafta biraz zor geçmişti. O zamanlar bilebilir miydim, sonraki 1,5 senenin hayatımın en güzel yılları arasına balıklama giriş yapacağını, bilebilir miydim İstanbul’a dönüş zamanı geldiğinde ayaklarımın geri geri gideceğini…

İlk birkaç hafta Londra’nın benim için ne kadar keyifli bir keşif  olacağını bilemezdim. Spaghetti Bolognese’i pişirmeyi bilmediğim halde hatta boş verin onu yemek bile pişirmeyi bilmediğim halde bir sene boyunca evlerinde kaldığım ve ailem gibi gördüğüm Marianne ve Fleur için haftanın bir akşamı tamamen kafamdan uydurduğum bir metotla Spaghetti Bolognese pişireceğimi bilmediğim gibi. Nasıl yapıyordun diye sorsanız, bilmiyorum derim. Hatırlamıyorum:) Tek hatırladığım lezzetli olduğuydu.

Yıllar sonra mutfağa yeniden girmemin sebebi ev’lenmemdi:) Ve ne enteresandır ki o dönem katıldığım İtalyan yemekleri sınıfında Spaghetti Bolognese yeniden gündemimdeydi. Yıllar önce Londra’da kendi uydurduğum metotlardan çok daha orijinal bir şekilde:) Evde ilk kez yaptığımda ikimizde bayıldık, O “hayatımda yediğim en iyi Bolognese” dedi:)) Gerçekten de çok lezzetliydi. Öyleki bir kilo Spaghetti’den yaptığım Spaghetti Bolognese’i beş kişi bir öğünde silip süpürdüğümüzü bilirim:)

Evlendiğimiz ilk yıl aynen Londra’da olduğu gibi neredeyse haftada bir Spaghetti Bolognese pişiriyordum. Sonra ne olduysa çok uzun bir süre hiç pişirmedim ve iki hafta önce O’nun -bu hafta sonu bize Bolognese pişir- diye yalvaran bakışlarıyla Spaghetti Bolognese yine gündemime bir numaradan giriverdi. Yine bambaşka bir tarifle…

Üstelik bu tarif, çok ama çok özlediğim o yerden geliyordu; İngiltere’den:) Nigel Slater‘dan… Onun Spaghetti Bolognese tarifiyle karşılaşmadan önce aynı gün Remzi Kitabevi’nde son kitabı Tender’a bakıyordum. Aslında o ana dek Nigel Slater’ı da tanımıyordum, yemek kitapları arasında dolanırken kapağı dikkatimi çekmişti, rastgele seçivermiştim. Kendi bahçesinde yetişdirdiği sebzeler ve onlarla ilgili tariflerin yer aldığı bir kitaptı.

Eve geldiğimizde harıl harıl yeni bir Spaghetti Bolognese tarifi arıyordum ki Nigel Slater’ınki ile karşılaştım:) Önce tarife baktım, diğer birkaçı ile karşılaştırdım, sonra Nigel Slater’ ı araştırdım, kendisinin aslında bir şef olmadığını, İngiltere’de  önemli bir yemek yazarı, gazeteci ve televizyon programcısı olduğunu gördüm. Kanım kaynadı işte:))

Bugüne kadar yaptığım en iyi Spaghetti Bolognese budur; çok lezzetli… Nigel Slater’ın tarifte kullandığı pancetta namı diğer bacon’ı ben kullanmadım. Onun yerine 100 gr daha dana kıyma ekledim. Eğer bu tarifi deneyecekseniz lütfen kırmızı şarapla pişirin, o adımı atlamayın. Çok farklı bir lezzet katıyor çünkü.

Mutlu hafta sonları hepimize:)

Uyarlama: BBC Food, Nigel Slater

Servis: 4 kişilik

Malzemeler:

 • 50 gr tereyağ
 • 1 adet orta boy soğan, küçük küçük doğranmış
 • 2 adet sarımsak, küçük küçük doğranmış
 • 1 adet orta boy havuç, küçük küçük doğranmış
 • 2 adet kereviz sapı, küçük küçük doğranmış
 • 2 adet büyük mantar, doğranmış
 • 2 adet defne yaprağı
 • 500 gr kıyma, dana etinden
 • 200 ml süt
 • 250 ml, 1 cup küp küp doğranmış domates, eğer domates mevsimi değilse; 1 kutu Demko doğranmış domates
 • 200 ml kırmızı şarap
 • 200 ml sebze suyu
 • bir tutam rendelenmiş nutmeg/muscad
 • tuz ve karabiber
 • 1 paket -500 gr’lık- Barilla spaghetti ya da tagliatelle
 • rendelenmiş parmesan peyniri, servis için

Hazırlanışı:

 1. Tabanı kalın  ve derinliği olan bir dökme demir tavayı ısıtın ve tereyağı ekleyerek eritin.
 2. Küçük küçük doğradığınız soğan, sarımsak, havuç, kereviz sapları, mantarlar ve defne yapraklarını da  içine ekleyerek karıştırın. Orta ateşte 8 – 10 dakika malzemeler yumuşamaya başlayıncaya kadar sürekli karıştırarak pişirin.
 3. Sonra ateşi açın ve kıymayı ekleyerek bir tahta kaşıkla hızlıca küçük parçalara ayrılmasını sağlayın. Ve 3 – 4 dakika kadar hiç karıştırmadan pişirin, kıymaların tabanlarının rengi dönene kadar. Daha sonra tekrar karıştırın ve bir 3 – 4 dakika kadar daha “tüm” kıymanın rengi değişene dek pişirin.
 4. Daha sonra içine sütü sicim gibi akıtarak ekleyin ve aynı anda tüm malzemeleri karıştırın. Sonra sırayla domatesi ekleyip karıştırın. Şarabı ekleyip karıştırın. Sebze suyunu ekleyip karıştırın. Nutmeg, tuz ve karabiberi de ekleyerek karıştırın.
 5. Bolognese sosunun kaynamasını bekleyin, kaynadıktan sonra ateşin altını kısın ve sosun 1 saat 30 dakika kadar “kaynama öncesi halinde” arada bir karıştırarak pişmesini sağlayın. Tavanın üzerini buhar çıkışı sağlayacak şekilde aralık bırakarak kapatın.
 6. Bolognese sosun olmasına 20 dakika kadar kala derin bir tencerede 5 litre “içme suyu”nu  içine 5 teaspoon / 25 ml tuz ekleyerek kaynatın. Kaynadığı anda spaghettileri “kırmadan” ekleyin ve tüm spaghettilerin suyun içine girmesini sağlayacak şekilde karıştırın. Orta ateşte 8 dakika ara sıra karıştırarak kaynayan suda haşlayın ve süzün. Süzmeden önce makarna suyundan 1 tablespoon kadarını bir kenara ayırın.
 7. Süzdüğünüz spaghettileri Bolognese sosun bulunduğu tavaya ekleyin ayırdığınız makarna suyunu da ekleyerek 1 dakika kadar pişirin. Bu sırada tüm malzemelerin iyice karışmasını sağlayın.
 8. Üzerine parmesan peyniri rendeleyin ve sıcak olarak servis yapın. Afiyet olsun:)