TARTE TATIN

Tarte Tatin…veeee Lolipop iki haftalık rutin Paris seyahatinden döndü hem de madeleine ve charlotte kalıpları ile:) Çok büyüdü çok; bu sene ilk kez kendi başına uçmaya başladı. Bu dönüşünde  ablamın sipariş organizasyonunu  üstlendiği ve Herve’nin arayıp bulduğu “madeleine ve charlotte” kalıplarımı getirdi. Henüz elime ulaşmadılar ancak cuma günü kendileriyle tanışmayı ve birlikte mutlu mesut bir gelecek kurmayı planlıyoruz:) Ablama, Herve’ye  ve Lolipop’uma çok teşekkür ederim…

… veeee Arda ile Meltem’in “badem” gibi minik ve tatlı oğulları pazar günü -yeter artık buralar bana dar- diyerek aramıza hoş geldi:)  Arda, Meltem’in doğum sancıları nedeni ile gelemedikleri yemek davetimiz için işaret parmağı beni diğer üç parmağı kendini göstererek -yemek borcun var- dedi:)) Arda’nın annesi -Oytun sen kilo almışsın- dedi o yetmezmiş gibi Arda – sen hamile olunca en az 20 kilo alırsın- dedi, daha dün kayınvalidem -çok kilo almışsın, inceciktin- dedi. Tamam aldım, yaklaşık 9 kilo’cuk bir fazlam var:)))

…veee önümüzdeki hafta itibariyle “fazlalıklardan kurtulma, hafifleme zamanı” diyerek kilo vermeye karar verdim. Gelin aktif, interaktif bir şekilde “hafifleyelim”:)) Niye bir daha ki hafta mı? Tabi ki en uzak tarih olduğu için, dün gece en son hatırladığım muhteşem bir karamel sosun içinde yüzdüğümdü, yoksa rüya mıydı?:))

…veeee annemlerde geçirdiğimiz bol oksijenli, bol yeşil manzaralı, bol yemekli, bol yayılıp yayılıp ayılamadığımız, bol bilardolu, bol langırtlı keyifli günlerin ardından “zıpır” adında bir kuşla evimize döndük. Annem de arkamızdan  “kendine” dönmüş olabilir “bir müddet” için. Kadının başını döndürdük ne de olsa, her öğün bizim gibi öğütücülere yemek mi yetiştirsin, yoksa mutfağını ve onu rehin aldığım için -yemek organize etmem lazım- duygusu içinde bana belli etmeden mutfağı zaman planı yaparak ortaklaşa kullanma yöntemini mi uygulasın, ne yapsın bilemedi, tersi döndü:)) Tarte Tatin ve cuma günü sahne alacak olan diğer süpriz hangi mutfaktan çıktı sanıyorsunuz?:))

…veeeee anne demişken “anneler günü” ile ile ilgili izlediğim reklamlar arasından en çok Pınar‘ınkini beğendim. Pazarlama iletişimi diliyle konuşursak marka, hedef kitlesi ile duygusal bağ kurabilmeyi başarır bu reklamla:) Son derece doğal, samimi en önemlisi de pozitif. Pınar Çocuk sitesine girip bakmanızı öneririm; reklam kampanyasını interaktif mecra ile de desteklemişler; reklam filminde olduğu gibi annenizle ve çocuğunuzla olan fotoğrafları yükleyerek kendi filminizi hazırlayıp “anne”niz ve sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz, çok hoş bir fikir, pazarlama iletişimcilerinin ellerine sağlık:) Bu aralar en çok beğendiğim diğer reklam mı? Coca Cola’nın Umut bebek ile yüz küsür yaşında ki dedeyi buluşturduğu o “mutluluk” reklamı. Ekonomik kriz dolayısıyla reklam dünyası “iyimserlik” mesajı verme, “iç açıcı pazarlama” gibi yeni iletişim taktikleri kullanıyormuş, ilgilenenlerin dikkatine:)

Nerede kalmıştık? En son hamuru buzdolabında 30 dakika – 3 gün arası bir güzellik uykusuna bırakmıştık. Şimdi hamuru uyandırma zamanı ve işte sahnelerde bir Fransız klasiği “Tarte Tatin” (Tart Taten diye okunur) !!!

Tarte Tatin ilk kez Sologne yakınlarında ki Loire vadisinde bir restoran işleten iki kız kardeş (Tatin kardeşler) tarafından yapılmış. Farklı tariflere rastladım ancak dönüp dolaşıp Carole Clements&Elizabeth Wolf Cohen ikilisininkinde karar kıldım. Tarte Tatin -hamur kısmını saymazsak-:) aslında pratik bir tatlı. Benim açımdan en can alıcı noktası “karamel sos”u hazırlamaktı. Üç farklı yöntem ve tarifle karamel sos denedim ancak bir tanesi -ki tarifte ona yer verdim- gerçekten çok lezzetli. Karamel sosun tarifini buradan aldım ayrıca şuradan da yöntemi ile ilgili ekstra detayları inceledim. Tarifte de ayrıntılı bir şekilde -karamel sos nasıl hazırlanır- anlatmaya çalıştım. İlk kez yapacak olanlar için önerim Tarte Tatin yapmaya başlamadan önce egzersiz niyetine sadece karamel sos hazırlamalarıdır. Birkaç uygulamadan sonra şekerin kenarlardan erimeye başlaması, tereyağ ve kremanın eklenmesi gibi aşamalar arasında ki zamanlamayı oturtabiliyorsunuz:))

Not: snOw eggs takipçisi ve yılmadan kaç haftadır benden Tarte Tatin tarifi bekleyen Ömür için gelsin tarif:)

Servis: 8-10 kişilik

Malzemeler:

 • 250 gr demi-föyete hamuru
 • 10-12 adet büyük “Golden” elma
 • Limon suyu (sıkılmış)
 • 60 gr / 6 tablespoon tereyağ
 • 240 gr / 1 cup toz şeker
 • 125 ml, 1/2 cup krema (karamel yapımında kullanmak için)
 • Servis için: Krema ya da vanilyalı dondurma

Hazırlanışı:

 1. Hafifçe unladığınız bir yüzeyde, unladığınız bir merdane ile hamuru, 28 cm genişliğinde, kalınlığı 6 mm’den az olacak şekilde açın ve hafifçe unladığınız bir pişirme tepsinin içine transfer ederek (daha sonra hamuru bu tepsiden alacağız) bozdolabında dinlendirin.
 2. Elmaların kabuklarını soyun, diklemesine ortadan ikiye kesin ve çekirdek kısımlarını da keserek çıkarın. Limon suyunu elmaların üzerinde gezdirin.
 3. Karamel sos hazırlamak için:

  “25 cm’lik varsa Tarte Tatin kabı ya da aynı ebatlarda bir tavayı kullanabilirsiniz

  • Tarte Tatin kabının ya da tavanın içine şekeri koyun, orta derecedeki ateşte eriyerek sıvı halini almaya başladığı anda bir tel/silikon çırpıcı ya da tahta kaşıkla hızlıca ve sürekli karıştırın. Şeker kaynamaya başlarken karıştırmayı bırakın. Eğer gerekirse kabı/tavayı dairesel hareketlerle bir miktar sallayabilirsiniz.
  • Bütün şeker eriyerek sıvı halini aldığında (bu aşamada sosun rengi koyu kızıl-kahve olmalıdır) hemen tereyağını ekleyin ve eriyene kadar tel/silikon çırpıcı ya da tahta kaşıkla karıştırın.
  • Tereyağ erir erimez kabı/tavayı ateşten alın. 3’e kadar sayın ve yavaşça kremayı ekleyerek karıştırın. Tereyağ ve krema eklediğinizde sos köpürüp yükselebilir, önemli değil, bir yerinizi yakmamaya dikkat edin:)
 4. Karamel sosun olduğu kabın/tavanın içine elmaları diklemesine ve aralarında hiç boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Çünkü elmalar piştiğinde ufalıyor ve aralarında boşluklar oluşuyor. Deneyim konuşuyor:)
 5. Elma dolu kabı/tavayı orta derecedeki ateşte elmalar yumuşayıncaya ve renk değiştirinceye kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirin. Bu arada gözünüz elmaların ve dipteki karamel sosun üzerinde olsun. Benim elmalarım biraz daha uzun sürede yumuşadılar.
 6. Kabı/tavayı ateşten alın ve hafifçe soğumaya bırakın.
 7. Fırını 230 C dereceye ayarlayın.
 8. Buzdolabında dinlendirdiğiniz hamuru bir merdane yardımı ile elmaların üzerine serin yanlarda artan kısımları bir bıçak yardımıyla kabın/tavanın iç kısımlarına doğru itin. Hamurun üst orta kısmında 2-3 yerinden bir çatal ile delikler açın.
 9. 230 C derecedeki fırında 25-30 dakika hamur altın rengini alana kadar pişirin.
 10. Fırından çıkardıktan sonra 10-15 dakika kadar soğumaya bırakın.
 11. Kabın/tavanın üzerine ondan daha geniş çaplı bir servis tabağı kapatarak ters çevirin. Kabı/tavayı servis tabağına ters çevirme işlemini gerçekleştirirken çok hızlı olmak gerek, çünkü karamel sos bu esnada farklı mecralara doğru yol alabiliyor:)
 12. Sıcak olarak krema ya da vanilyalı dondurma ile servis yapın. Pasta dilimi gibi keserek de servis yapabilirsiniz, ben daha estetik durduğu ve elmalar dağılmadığı için Tarte Tatin’in üzerine küçük çaplı bir kase kapatarak yuvarlak bir şekilde dilimler kestim ve o şekilde servis yaptım, sadece bir öneri:)