YENİ YIL HEDİYELERİNİZ

Yeni Yil HediyelerinizSabahtan beri ben nereye onlar oraya, masum bakışlarıyla yüreğimin üzerinde duygusal yükler oluşturmaya çabalayıp peşimde dolanıp durdular. Dertleri biran önce fotoğraflarını sizlerle paylaşmamdı. Sesleri çıkmadı, hadi yap artık demediler ama adeta gözleriyle daha da fazlasını ifade ettiler.

Yeni yılda erkenden aldığım hediyeyi 31 Aralık gecesine kadar saklamayı başaramayabiliyorum. Özellikle karşımdakinin hediyeyi görünce çok sevineceğini çok heyecanlanacağını hisettiğim zamanlar. Aynı durum hediye alacağım zaman da geçerli. Özellikle aç beni aç beni dercesine çekici bir şekilde paketlenmiş hediye kutuları evde gözümün önünde dururken. Bir nevi nefis ve irade işi:)

Bu yüzden yeni yıldan önce sahiplerine kavuşmak isteyen masum bakışlı kumaş parçalarını anlayabiliyorum. Hemen paketlenmek ve hemen sahiplerine kavuşmak ve hemen açılmak ve hemen yemek yapmak istiyorlar.

Sizlerle hediyeleşmek fikri aklıma düşüverdiğinden beri içimde bir heyecan bir telaş bir meraktır gidiyor. Önce, acaba nasıl bir hediye olsun? sorusuyla yola çıkıp aklıma  gelen birkaç fikir geldikleri gibi gönderildi. Fikir yolculuğunun sonuna geldiğimde bir kişi kalmıştı, bir fikir; mutfakla ilgili bir şeyler olmalıydı; mesela önlük, tutacaklar… rahatça taşıyabileceğiniz doğa dostu kocaman bir alışveriş çantası…

Sıra snow eggs’in karakteriyle aynı frekansı tutturacak kumaşı bulmaya gelmişti. Ev tekstili ile ilgili kumaşa ihtiyaç duyduğumda kapısını çalacağım ilk kumaşçı Lot Biggie Best yağmurlu bir cumartesi akşamı ziyaret edildi. Yine o kumaşlar arasında kendim ben tarafından kaybedildi ta ki beni al diye usulca seslenen beyaz üzerine mavi çizgili o kumaşı görene kadar. Paketlendi, mutluluk içinde hoplayıp zıplayarak evimize getirildi. Alışveriş çantası için ne alacağım belliydi, çuval kumaşı ancak krem rengi olmalıydı, özel sipariş üzerine mağazaya gelen kumaştan da alınarak tasarımı nasıl olmalı soruları ve acaba beğenilir mi ikilemleri arasında hoplaya zıplaya eve varıldı.

Dikiş gurusu annemle karşılıklı gelindi, kumaşlar masaya yatırıldı, al takke ver külah derken önlük ve tutacaklar tasarlandı, sonra kare olarak planlanan bir tutacak İsveç’te bir mağazanın sitesinde gördüğüm ve aşık olduğum kalp şekline benzer olanla değiştirildi. Bilirsiniz yeni ve değişik şeylere hiç dayanamam:) Kumaşlar kesildi, biçildi şimdi sırada bir zorlu atlayış daha vardı; snow eggs’i kumaşların üzerine iplikle sarmak ve tabi bunun için benzer mavi ve yeşil tonlarını tutturmak. Bu zorluk da aşıldı. Mutfak önlüğünü tasarlarken “kullanışlılık” üzerine odaklandık. Bu nedenle kemerle bağlantılı genişçe bir cep, cebin bağlantı yerinde havlu vb. sıkıştırabilmeniz için bir boşluk ve hemen cebin üzerinde kemere dikili iki düğme tasarladık, düğmelere biritli tutacak vb. şeyleri asabilmeniz ve mutfakta rahatça çalışabilmeniz için.

Benim bu kadar kolay anlattığıma bakmayın, bu süreçte neredeyse iğne tutmayı bile beceremeyen ben sadece fotoğraf çektim, şurası şöyle burası böyle olsun dedim, annemin aklını karıştırdım, arada çay çorba taşıdım:) Anneme ne kadar teşekkür etsem az, dikiş onun için çocuk oyuncağı olsa da snow eggs’in harflerini kumaşa sarmak saatler süren ve göz yoran meşakkatli bir süreçti. Gözümle şahit oldum. Ama çok da güzel oldu. Eğer anneniz benimki gibi dikiş konusunda titizse ister istemez mağazalardan aldığınız her şeyin sağını solunu inceler ve kolay kolay beğenmez oluyorsunuz. Önlük ve tutacaklar dikilip ütülenip ortaya çıktığında gördüklerime çok imrendim. 2010’da ilk iş bende aynılarından edineceğim:) Yoksa çatlarım, özellikle her cumartesi meyve sebze alışverişlerimi o kocaman çantayla yapmak istiyorum:)

Pazara giderken ya da meyve sebze, gıda alışverişiniz için sağlam, şirin, kocaman bir çanta yapalım istedim. Kullanışlı olsun, her kullandığınızda -iyi ki varmış- dedirtsin istedim. Farklı olsun, şık olsun istedim. Hem mutfak setinden hem de çantadan memnum kaldım, ben kendim:)

E tamam anladık sen, kendin çok beğendin de bu iki kişi nasıl belirlenecek diye soruyorsunuz haliyle:) Ben de olsam sorardım. Şöyle olacak; 28 Aralık Pazartesi günü saat 15:00’te yayınlayacağım yazıya ilk yorum yapan kişi dört parçadan oluşan mutfak setini ikinci kişi ise pazar çantasını kapıp götürecek:) Ve gelecek hafta içinde benim tarafımdan kargoya verilerek ellerine, evlerine, mutfaklarına ulaşacak:)

Şimdi içimdeki heyecan ve merak bulutlara değdi değecek, o derece. Acaba beğenecek misiniz? Mutfak seti “önlük ve üç tutacak” ile pazar çantası kimlere gidecek? Çok merak ediyorum…

Not: Hediyeler farklı iki kişiye gidecek, bu nedenle lütfen sadece bir kez yorum yapın. İnternet bu, sağı solu belli olmaz:) ola ki bir aksilik yaşadınız ve birkaç kez yorum gönderdiniz bu durumda -aynı kişiden birden çok yorum almam durumunda- gönderdiğiniz ilk mesajın zamanı geçerli olacak:)