YILLARDAN 2013 & RENKLERDEN EMERALD

Emerald

PANTONE COLOR OF THE YEAR 2013; EMERALD 17-5641

Geçen yıl, Akdeniz’in portakal bahçelerinden bile canlı,  güneşten ve yazdan bile sıcak Tangerine Tango’ydu Pantone’nin seçtiği yılın rengi. Gün oldu devran döndü. Dönüştü. Yine. Pantone evreni şöyle buyurdu bu kez: “2013’ün rengi Emerald ola”. Kırk gün kırk gece kutlandı mı bu karar bilinmez lakin dünya adlı yuvarlak gezegen bir anda Emarald’ın tonlarına boyandı.

Moda, dekorasyon, tekstil, teknoloji derken her bir tasarımcı Emarald’ın farklı tonlarında raks ediyor adeta. Pantone buyuruyor, dünya uyguluyor. Kap kacak, alet edavat, incik cıncık her şey rengin Emerald hali oluveriyor. Koca yıl tek renkle geçer mi? Geçmez elbet. Pantone yıl içinde de birbirinden lezzetli renkleri birbirinden çekici adlarla mevsimsel renk raporlarıyla paylaşıyor bizlerle. Bu ilkbaharın renkleri biribirinden şahane. African Violet mi, Monaco Blue mu, Lemon Zest mi yoksa Grayed Jade mi? Renkler mi daha güzel yoksa isimler mi karar veremiyorum bir türlü.

Renk, tasarımcının canı ciğeri. Pantone evreni ise candan ötesi haliyle. Lakin Pantone evreni hangi rengi buyursa da her bir tasarım kendi hikayesiyle geliyor. Yaratıyor rengini şeklini. Tabi tasarımcının ruh halini, takılıp kaldığı renkleri de es geçmemek lazım. Ne de olsa tasarım romanının yazarı, çizeri, kahramanı, editörü ve hatta okuyucusudur tasarım yapan kişi. Can suyudur o hikayenin.

Düşünüyorum da hiçbir tasarımım Emerald’dan nasibini almamış henüz. E benim de takılıp kaldığım, bırakıp da gidemediğim renkler var elbet. Turuncu genetikli bir anneden doğan yavruağzı mesela, uçuk kaçık sarılar. Hatırlıyorum da yavruağzı rengini giydiğim son yer ablamın düğünüydü; yaşımsa onaltı. Aradan yirmi sene geçmesi ve Pantone’nin sinsice bilincimin alt üst yan mahallerine o rengi sızdırması gerekiyormuş  demek; “Iyy yavruağzı mı hiç sevmem” demeyip de, o rengi alıp yeniden bağrıma basarak büyük bir keyifle tasarımlarımda kullanmak için. Diyorum ya; dönüşüyor işte. Her şey. Her an.